Jakub Krzewina nie został zdyskwalifikowany. Będzie mógł walczyć o Tokio

Inne
Jakub Krzewina nie został zdyskwalifikowany. Będzie mógł walczyć o Tokio
fot. Cyfrasport
Jakub Krzewina nie został zdyskwalifikowany przez Polską Agencję Antydopingową.

Jeden z czołowych polskich 400-metrowców Jakub Krzewina nie został zdyskwalifikowany przez Polską Agencję Antydopingową, co oznacza, że halowy mistrz świata będzie mógł - jeśli się zakwalifikuje - wystartować w letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Wyrok Panelu Dyscyplinarnego został ogłoszony w poniedziałek.

 

ZOBACZ TAKŻE: Znamy skład reprezentacji Polski na drużynowe mistrzostwa Europy

 

- Anulowano jedno naruszenie przepisów antydopingowych, co oznacza, że zawodnika nie spotka kara dyskwalifikacji. Dotyczyło ono niepodania danych pobytowych na czas. Panel Dyscyplinarny uznał, że zawodnik w sposób bardziej jednoznaczny powinien był zostać poinformowany o tym, że został wyznaczony okres na podanie tych informacji - powiedział PAP dyrektor POLADA Michał Rynkowski.

 

To też oznacza, że Krzewina może wrócić do treningów, rywalizacji i może wystąpić w igrzyskach, o ile się na nie zakwalifikuje.

 

- Cały czas w mocy pozostają dwa pozostałe ostrzeżenia, dwie - nazwijmy to - żółte flagi, które dotyczą niepodania przez zawodnika w sposób właściwy danych pobytowych. Czyli jeśli taka sytuacja w najbliższym czasie się powtórzy, wówczas może po raz kolejny spotkać go zawieszenie - dodał Rynkowski.

 

Cała sprawa wyszła na jaw pod koniec kwietnia. Wówczas Krzewina został tymczasowo zawieszony. Ustalono pierwszy termin przesłuchania na 7 maja, ale przełożono go o 11 dni. Zmiana ta nastąpiła na wniosek panelu, a nie zawodnika. Przez pandemię Covid-19 przesłuchanie odbyło się online. Było dwóch świadków.

 

- Sprawa dotyczyła nieprawidłowości w zakresie podawania danych pobytowych do systemu ADAMS. Zawodnik został tymczasowo zawieszony do wyjaśnienia sprawy, groziła mu kara od roku do dwóch lat dyskwalifikacji – powiedział wówczas PAP Rynkowski.

 

Sam zawodnik nie komentuje dotychczas sprawy, ale kilka dni temu w mediach społecznościowych umieścił swoje zdjęcie na basenie z wcześniejszego zgrupowania na Teneryfie i podpisał je: "Będzie dobrze dzieciak. Uwierz w to, a tak będzie".

 

Teraz Krzewina będzie starał się sportowo zabłysnąć i powalczyć o miejsce w olimpijskiej reprezentacji. Wprawdzie sztafeta 4x400 m nie ma jeszcze kwalifikacji, ale w rankingu zajmuje wysokie miejsce. Dodatkowo najlepsi 400-metrowcy pojadą do Japonii, by rywalizować w sztafecie mieszanej.

 

Krzewina był zawsze bardzo mocnym punktem drużyny. Chwalono go za ambicję i walkę do końca. W ostatnich latach nie opuszczały go jednak kontuzje. Co roku musiał walczyć z bólem, przeszedł kilka operacji. To jednak nie zniechęcało go i zawsze wracał na bieżnię.

 

Ma w dorobku cztery medale imprez mistrzowskich w kategorii seniora, w tym ten najbardziej spektakularny, czyli złoto halowych mistrzostw świata z Birmingham. W tym biegu poprawił z kolegami rekord globu. Ponadto wywalczył srebro (2016) i brąz (2014) mistrzostw Europy. 

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze