LTS Legionovia składa protest dotyczący półfinałów mistrzostw Polski juniorek

Siatkówka
LTS Legionovia składa protest dotyczący półfinałów mistrzostw Polski juniorek
fot. Cyfrasport

Zarząd Legionowskiego Towarzystwa Siatkówki Legionovia zdecydował się na złożenie do Polskiego Związku Piłki Siatkowej protestu dotyczącego gry w zakończonym 23 maja turnieju półfinałowym mistrzostw Polski juniorek nieuprawnionej zawodniczki klubu Energa MKS Kalisz.

Zarząd legionowskiego klubu zaznacza, że ekipa juniorek sportowo przegrała spotkanie z Energa MKS Kalisz 22 maja. Najlepszą zawodniczką tego meczu została słusznie wybrana wychowanka LTS grająca w ekipie z Kalisza Patrycja Łagida. Regulamin rozgrywek w stanie na dzień 24 maja 2021 nie uprawnia jednak w/w zawodniczki do występu w kategorii juniorek na poziomie półfinałów Mistrzostw Polski, co czyni jej występ nieuprawnionym i daje podstawę do żądania weryfikacji wyników spotkań z jej udziałem na walkowery na korzyść zespołów przeciwnych.

 

Zobacz także: Kolejna reprezentantka odchodzi z Grupy Azoty Chemika Police

 

Przepis, na który powołują się włodarze legionowskiego klubu, dopuszcza występ zawodniczek będących uczennicami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku na poziomie turnieju dodatkowego a także ćwierćfinałów i półfinałów młodzieżowych Mistrzostw Polski wyłącznie w jednej kategorii wiekowej. Wcześniej Patrycja Łagida wystąpiła już w turnieju dodatkowym, ćwierćfinałach i półfinałach Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych, co w świetle przytoczonego wyżej przepisu dyskwalifikuje ją z udziału w rozgrywkach w kategorii Juniorek aż do turnieju finałowego.

 

Występ zawodniczki tłumaczony był powołaniem do seniorskiej reprezentacji Polski zawodniczki Martyny Czyrniańskiej i koniecznością skompensowania jej braku w zespole Energa MKS Kalisz. Zarząd LTS Legionovia zwraca uwagę na fakt, iż nie była to jedyna juniorka powołana do reprezentacji narodowej w tym terminie, jako przykłady podając Karolinę Drużkowską z BKS Bielsko-Biała i Zanę Zdovc Sporer z LTS. Żaden z wymienionych zespołów nie mógł uzupełnić kadrowych braków inną zawodniczką uczącą się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku.

 

Zarząd legionowskiego klubu podkreśla, iż w pełni przyjmuje porażkę z dnia 22 maja 2021 jako fakt. Zespół Energa MKS Kalisz był w tym spotkaniu ekipą zdecydowanie lepszą, jednak duży wpływ miał na to występ nieuprawnionej zawodniczki.

 

Pismo dotyczące protestu zostało przesłane w poniedziałek 24 maja 2021 do Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

***

 

Półfinałowe turnieje mistrzostw Polski juniorek zostały rozegrane w miniony weekend w Bydgoszczy, Kaliszu, Łodzi i Stężycy. Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy zakwalifikowały się do zawodów finałowych.

 

Awans uzyskały: KS Pałac Bydgoszcz, MKS Dąbrowa Górnicza, UKS Atena Warszawa, Energa MKS SMS Kalisz, ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź, BKS Stal Bielsko-Biała, GKS Wieżyca 2011 Stężyca i Enea Energetyk Poznań.

 

Do wspomnianej rywalizacji doszło podczas turnieju w Kaliszu. Energa MKS SMS pewnie wygrała z LTS Legionovią 3:0 (25:15, 25:16, 25:11). Z grupy tej obok kaliskiej drużyny awansowała również UKS Atena Warszawa.

RM, DPD Legionovia
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie