Liga Europy dla Villarrealu! Zadecydował rzut karny... bramkarza

Villarreal zwyciężył w wielkim finale tegorocznej edycji Ligi Europy.

Villarreal zwyciężył w wielkim finale tegorocznej edycji Ligi Europy. Do rozstrzygnięcia decydującego meczu konieczny był konkurs rzutów karnych. Spotkanie rozegrano na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk.

Na przerwę w lepszych nastrojach schodzili zawodnicy Villarreal, którzy wyszli na prowadzenie za sprawą Gerarda Moreno w 29 minucie. Hiszpański napastnik wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego Daniego Parejo i otworzył wynik meczu, pokonując Davida de Geę. Dla 29-latka było to 30. trafienie w sezonie, z czego siedem goli strzelił w Lidze Europy. Zawodnicy Manchesteru United co prawda dążyli do wyrównania, ale nie zdołali zaskoczyć Geronimo Rullego.

W 55 minucie było już 1:1. Zamieszanie w polu karnym wykorzystał Edinson Cavani, który z najbliższej odległości skierował futbolówkę do siatki. Doświadczony Urugwajczyk przed finałem miał na swoim koncie pięć bramek w tym sezonie Ligi Europy, więc było to dla niego szóste trafienie w sezonie 2020/2021, jeśli chodzi o europejskie rozgrywki.

Kwadrans później świetną sytuację zmarnował Marcus Rashford, jednak - jak się okazało - reprezentant Anglii znajdował się na pozycji spalonej. W kolejnej akcji bliski drugiego trafienia był Cavani, którego piłką... po strzale trafił Luke Shaw. Tym razem jednak były napastnik Napoli nie zdołał pokonać Rullego.

Choć w drugiej połowie zdecydowaną przewagę mieli piłkarze "Czerwonych Diabłów", regulaminowy czas gry nie przyniósł rozstrzygnięcia i konieczne było rozegranie dogrywki. Dogrywki, która - jak się okazała - również nie wyłoniła zwycięzcy. O tym, kto wzniesie efektowny puchar, zadecydowały więc rzuty karne.

Piłkarze przez 10 serii skutecznie strzelali karne. W ostatniej serii do jedenastek wytypowani byli więc bramkarze. Rulli pewnie pokonał De Geę, ale Hiszpan się pomylił i to ekipa Villarrealu sięgnęła po triumf w Lidze Europy w sezonie 2020/2021!

Villarreal CF - Manchester United 1:1 (1:0, 1:1, 1:1), 11:10 w rzutach karnych
Bramki: G. Moreno 29 - Cavani 55

Villarreal CF: Geronimo Rulli - Juan Foyth (88. Mario Gaspar), Raul Albiol, Pau Torres, Alfonso Pedraza (88. Alberto Moreno) - Daniel Parejo, Etienne Capoue (120+3. Daniel Raba), Manu Trigueros (77. Moi Gomez) - Gerard Moreno, Carlos Bacca (60. Francis Coquelin), Yeremi Pino (77. Paco Alcacer)

Manchester United: David de Gea - Aaron Wan-Bissaka (120+3. Juan Mata), Victor Lindelof, Eric Bailly (116. Axel Tuanzebe), Luke Shaw - Paul Pogba (116. Daniel James), Scott McTominay (120+3. Alex Telles) - Mason Greenwood (100. Fred), Bruno Fernandes, Marcus Rashford - Edinson Cavani