Szykuje się poważna zmiana w Lidze Mistrzów! Alexander Ceferin: Poważnie o tym myślimy

Piłka nożna
Szykuje się poważna zmiana w Lidze Mistrzów! Alexander Ceferin: Poważnie o tym myślimy
fot. PAP
Szef UEFA Aleksander Ceferin popiera pomysł wyłaniania zwycięzcy piłkarskiej Ligi Mistrzów w formule turnieju finałowego z udziałem czterech zespołów.

Szef UEFA Aleksander Ceferin popiera pomysł wyłaniania zwycięzcy piłkarskiej Ligi Mistrzów w formule turnieju finałowego z udziałem czterech zespołów. "To mogłoby być świetne. I korzystne pod względem zysków, o ile byłoby dobrze zrobione" - uważa Słoweniec.

Jak przyznał w wywiadzie dla francuskiego dziennika "L'Equipe", na razie ta idea pozostaje w sferze planów. "Na razie nic nie zostało postanowione, ale omówimy ten pomysł" - zastrzegł.

 

Zamiast rozgrywać półfinały w systemie mecz i rewanż, od sezonu 2024/25 w Lidze Mistrzów odbywałby się w jednym miejscu Final Four, w którym do wyłonienia zwycięzcy potrzebne byłyby trzy spotkania.

 

"To mogłoby być fantastyczne wydarzenie, trwające tydzień święto futbolu" - zauważył Ceferin.

 

Wiązałoby się to jednak z odebraniem półfinalistom przywileju organizacji meczu na własnym stadionie oraz zmniejszeniem ogólnej liczby spotkań, co mogłoby nie spodobać się nadawcom telewizyjnym.

 

"Nie ma pośpiechu. Musimy całą sprawę skonsultować i w odpowiednim czasie podejmiemy decyzję" - dodał.

 

Po raz pierwszy Final Four mógłby się odbyć w 2025 roku, gdyż od sezonu 2024/25 Champions League czeka reforma. W fazie zasadniczej zagra wtedy 36 zamiast 32 zespołów, więc znacząco wzrośnie liczba meczów.

 

Zobacz także: Thomas Tuchel, człowiek, który odmienił Chelsea, drugi raz z rzędu zagra w finale LM

 

W formie turnieju finałowego z udziałem ośmiu drużyn końcowy etap LM rozegrany został ze względu na pandemię COVID-19 przed rokiem. Wszystkie spotkania odbyły się w Lizbonie.

 

W wywiadzie dla francuskiego dziennika Ceferin zdradził też, że przełożenie mistrzostw Europy z 2020 na lato tego roku kosztować będzie UEFA między 100 a 200 mln euro.

 

Słoweniec przyznał też, że UEFA pracuje nad pewnym modelem "podatku od luksusu", na wzór zawodowych lig w USA. W koszykarskiej NBA czy hokejowej NHL kluby płacą podatek od każdego dolara wydanego na płace powyżej ustalonego limitu.

 

"Poważnie o tym myślimy" - stwierdził prezydent UEFA.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie