MŚ w hokeju: Awans Finów, trudna sytuacja gospodarzy

Broniący tytułu hokeiści Finlandii pokonali Łotyszów 3:2 i zapewnili sobie awans do ćwierćfinału rozgrywanych w Rydze mistrzostw świata. Zwycięską bramkę zdobył w piątej minucie dogrywki Anton Lundell z Florida Panthers.

W tabeli grupy B gospodarze turnieju spadli na szóste miejsce, wyprzedzeni przez Kanadyjczyków, którzy rozgromili Włochów 7:1. Do ćwierćfinału awansują cztery najlepsze drużyny z każdej z dwóch grup.

Łotysze rozpoczęli mistrzostwa od zwycięstwa nad Kanadą 2:0, ale potem grało im się coraz trudniej. We wtorek rozegrają ostatni mecz fazy grupowej, mający kluczowe znaczenie - z Niemcami.

W grupie A najbliżej awansu są Rosja, Szwajcaria i Słowacja. Ta ostatnia mogła przypieczętować awans już w niedzielę, ale przegrała z odrabiającą straty z pierwszej części turnieju Szwecją 1:3. W drugim spotkaniu tej grupy Szwajcaria pokonała Białoruś 6:0.

Z powodu pandemii COVID-19 odwołano ubiegłoroczne mistrzostwa, a w 2021 odbywa się rywalizacja tylko na najwyższym szczeblu. To oznacza, że żaden zespół nie opuści elity i te same drużyny zagrają w przyszłorocznych MŚ w Finlandii.

Polacy w elicie ostatni raz występowali w 2002 roku. Obecnie są na trzecim poziomie rozgrywkowym.