PGE Ekstraliga: Betard Sparta Wrocław rozbiła Falubaz w Zielonej Górze

Żużel
PGE Ekstraliga: Betard Sparta Wrocław rozbiła Falubaz w Zielonej Górze
fot. PAP

Faworytem była Sparta i z tej roli wywiązała się z nawiązką. Wrocławianie dzielili i rządzili na zielonogórskim torze. W pierwszej fazie zawodów dosłownie znokautowali Falubaz wygrywając sześć z siedmiu biegów, w tym cztery podwójnie. W drugiej części meczu też byli poza zasięgiem Falubazu. Triumf zespół ze stolicy Dolnego Śląska zapewnił sobie już po 10 wyścigach.

W pierwszym biegu Mateusz Tonder i Matej Zagar dobrze wystartowali i wysforowali się na czoło stawki. Potem jednak Daniel Bewley i Artem Łaguta minęli Słoweńca, a po chwili Bewlej poradził sobie także z Tonderem i Sparta wygrała 4:2. W wyścigu juniorów było 5:1 dla wrocławian. Michał Curzytek i Przemysław Liszka byli znacznie szybsi od Fabiana Ragusa i Nile'a Tuffta.

 

Po zroszeniu toru, w trzeciej gonitwie prawdziwym majstersztykiem popisali się Gleb Czugunow i Maciej Janowski, którzy na ostatniej prostej przed metą minęli Patryka Dudka i dali swojej drużynie pięć punktów. Ostatni był Piotr Protasiwicz. Sparta wygrywała już 14:4.

 

Na zakończenie pierwszej serii startów był trzeci z rzędu komplet wrocławian. Jadący parą wrocławianie - Liszka asekurowany przez Taia Woffindena - nie dali się rozdzielić Maxowi Fricke, Tufft jedynie asystował pozostałym. Goście mieli już 14 punktów przewagi.

 

Po kosmetyce twardego tego dnia toru w Zielonej Górze, sytuacja nie uległa zmianie. Goście nadal byli "w gazie". Woffinden i Bewley od startu do mety jechali na czele przed Protasiewiczem i całkowicie pogubionym Zagarem. To było czwarte z rzędu zwycięstwo Sparty w stosunku 5 do 1. Zaraz potem goście wygrali 4:2 - Łagutę i Czugunowa rozdzielił Dudek, a czwarty był Ragus.

 

W 7. wyścigu było 3:3 i popisowy atak Janowskiego, który po słabszym starcie z ostatniej pozycji wyprzedził Frickea i Tondera, za nimi do kreski dojechał Curzytek. Na półmetku zawodów Sparta prowadziła 31:11, a gospodarze do tego momentu nie wygrali żadnego biegu zarówno drużynowo, jak i indywidualnie.

 

Drugą część meczu wrocławianie otworzyli zwycięstwem 4:2. Punkty parze Bewley/Woffinden zdołał odebrać Dudek. Z kolei Tufft zanotował trzecie zero. 9. bieg przyniósł drugi remis i pierwsze indywidualne zwycięstwo żużlowca zespołu gospodarzy, a był nim Mateusz Tonder, który pokonał Łagutę i Czugunowa. Fricke szukał okazji na nawiązanie walki z wrocławską parą, ale był zbyt wolny.

 

W 10. biegu trener Falubazu Piotr Żyto wymienił Zagara na Kvecha. Czech był ostatni, ale wygrał Protasiewicz i ściganie zakończyło się remisem. Sparta wygrywała 41:19, a to już oznaczało jej zwycięstwo w Zielonej Górze.

 

Następna gonitwa potwierdziła, że goście znakomicie czują się na zielonogórskim torze. O ile Łaguta był pierwszy od startu, to Woffinden popisał się skuteczną jazdą na dystansie. Najpierw wyprzedził Tondera, a przed metą minął Protasiewicza. Potem wygrał Tonder przed rywalami z Wrocławia i w meczu było 23:49. Na koniec fazy zasadniczej Spartanie potwierdzili swoją moc. Bewley z Janowskim pokonali Protasiewicza i Dudka 5:1.

 

14. bieg Sparta wygrała 4:2, a na koniec niedzielnego ścigania przypieczętowała swój sukces siódmym tego dnia zwycięstwem 5:1. Mecz zakończył porażką Falubazu aż 27:63.

 

O dyspozycji wrocławian świadczą ich zdobycze punktowe i wynik końcowy tego meczu. Sparta praktycznie nie miała słabych ogniw. Do tego zespół prowadzony przez Dariusza Śledzia błyskawicznie spasował motocykle do warunków torowych. W ekipie Falubazu było zupełnie odwrotnie. Stawić czoła rywalom starali się Mateusz Tonder, Patryk Dudek i Piotr Protasiewicz, ale jedynie chwilami byli w stanie im zagrozić.

 

Pierwszą część rundy zasadniczej ekstraligi Falubaz Zielona Góra kończy na ostatnim miejscu z bilansem zwycięstwa i sześciu porażek. Sparta Wrocław była znacznie skuteczniejsza, wygrywała pięć razy i dwa razy zjeżdżała z toru pokonana.

 

Na inaugurację rundy rewanżowej Betard Sparta Wrocław 4 czerwca zmierzy się na własnym torze z GKM-em Grudziądz, a Falubaz Zielona Góra 6 czerwca podejmie Apatora Toruń.

 

Marwis.pl Falubaz Zielona Góra - Betard Sparta Wrocław 27:63

 

Marwis.pl Falubaz Zielona Góra: Mateusz Tonder 9 (2,1,3,0,3,0), Piotr Protasiewicz 7 (0,1,3,1,1,1), Max Fricke 5 (1,2,0,-,2), Patryk Dudek 5 (1,2,2,0,0), Fabian Ragus 1 (1,0,0), Matej Zagar 0 (0,0,-,-), Nile Tufft 0 (0,0,0), Jan Kvech 0 (0)

 

Betard Sparta Wrocław: Daniel Bewley 14 (3,2,3,3,3), Tai Woffinden 11 (2,3,1,2,3), Maciej Janowski 11 (2,3,2,2,2), Artem Łaguta 9 (1,3,2,3), Gleb Czugunow 8 (3,1,1,2,1), Przemysław Liszka 6 (2,3,1), Michał Curzytek 4 (3,0,1).

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie