Criterium du Dauphine: Podwójny sukces Lukasa Poestlbergera, Michał Kwiatkowski daleko

Austriacki kolarz Lukas Poestlberger z ekipy Bora-Hansgrohe wygrał po długiej ucieczce drugi etap i został liderem wyścigu Criterium du Dauphine. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) stracił na mecie w Saugues ponad pięć minut i spadł na 71. miejsce.

Etap miał podobny przebieg jak dzień wcześniej na pętli wokół Issoire: na pierwszych kilometrach uciekło czterech kolarzy, a jeden z nich nie dał się doścignąć. Poestlberger utrzymał do mety 11 sekund przewagi nad peletonem, z którego ponownie najszybciej finiszował Włoch Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious).

W peletonie ukończyli etap faworyci wyścigu, w tym liderzy drużyny Kwiatkowskiego - Brytyjczycy Geraint Thomas i Tao Geoghegan Hart oraz Australijczyk Richie Porte.

Ponad trzy minuty stracił ich były kolega klubowy, a obecnie zawodnik ekipy Israel Start-Up Nation - Brytyjczyk Chris Froome. Czterokrotny zwycięzca Tour de France w trzecim z rzędu sezonie jeździ słabo. Razem z nim do mety dojechał zwycięzca pierwszego etapu młody Belg Brent van Moer (Lotto Soudal).

Criterium du Dauphine jest często traktowane jako generalny sprawdzian przed Tour de France. W 2018 roku oba wyścigi wygrał Thomas, któremu w tegorocznej edycji ma pomagać Kwiatkowski. To pierwszy start Polaka po dłuższej przerwie. Mistrz świata z 2014 roku nie ścigał się od 25 kwietnia, gdy zajął 11. miejsce w klasyku Liege-Bastogne-Liege.

Ośmioetapowy wyścig w południowo-wschodniej Francji ma najwyższą kategorię World Tour.