Paulo Sousa: Musimy być dużo bardziej cyniczni pod bramką rywali

Piłka nożna
Paulo Sousa: Musimy być dużo bardziej cyniczni pod bramką rywali
fot. Cyfrasport
Paulo Sousą po towarzyskim meczu Polska - Rosja (1:1).

- Zaczęliśmy dobrze w obronie, ale zmiany na nowe wymagają czasu i potrzebna kilku meczów, aby gracze przyzwyczaili się do nowych ról. Co do ataku, to chcemy, aby było więcej czasu, kiedy kontrolujemy mecz. Obrona nie polega tylko na odbieraniu piłki, ale też na jej posiadaniu. Jesteśmy coraz lepsi w szybkim ataku, ale musimy być dużo bardziej cyniczni w polu karnym przeciwnika - wyznał Paulo Sousą po towarzyskim meczu Polska - Rosja (1:1).

W pomeczowej rozmowie z Marcinem Feddkiem trener naszej reprezentacji podsumował występ w meczu ze "Sbroną".

 

- Zaczęliśmy mecz bardzo dobrze, z przekonaniem, ambitnie, byliśmy przy piłce, ale też dobrze graliśmy bez piłki i przewidywaliśmy ruchy przeciwnika. Po tym, jak strzeliliśmy gola, wróciła przeszłość. Opuściliśmy gardę i nie byliśmy już tak aktywni. Dawaliśmy szanse rywalowi na drybling, dośrodkowania i na to nie możemy sobie pozwolić w kolejnych meczach. Musimy utrzymywać organizację gry. Rosji za łatwo udawało się przechwytywać piłkę i ją prowadzić. Nad tym musimy ciągle pracować - powiedział selekcjoner reprezentacji Polski.

 

- W drugiej połowie zaczęliśmy z innej nuty. Poprawiliśmy prowadzenie piłki, mieliśmy więcej przechwytów i tworzyliśmy niebezpieczne sytuacje. Podania były bardziej efektywne i pojawiły się sytuacje podbramkowe. Rosjanie wydawali się dojrzalsi, silniejsi technicznie, ale jestem zadowolony z tego, co zrobiliśmy, bo mamy za sobą trudny okres. Inni selekcjonerzy dłużej pracują z reprezentacją i nam tego brakuje. Również jeżeli chodzi o przekonanie, zachowanie boiskowe. Zaczęliśmy dobrze w obronie, ale zmiany na nowe wymagają czasu i potrzebna kilku meczów, aby gracze przyzwyczaili się do nowych ról. Co do ataku, to chcemy, aby było więcej czasu, kiedy kontrolujemy mecz. Obrona nie polega tylko na odbieraniu piłki, ale też na jej posiadaniu. Jesteśmy coraz lepsi w szybkim ataku, ale musimy być dużo bardziej cyniczni w polu karnym przeciwnika - kontynuował Sousa.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polska - Rosja 1:0. Gol Jakuba Świerczoka

 

Niespełna 51-letni trener zaznaczył, co w jego odczuciu jest ważne u piłkarzy, którzy zaczynają swoją przygodę z reprezentacją. - Jestem zadowolony z zawodników, którzy dopiero wchodzą do zespołu, mimo że popełniali błędy. Przy stracie gola zawodnik musi widzieć, co się dzieje za nim. Na tym poziomie ważne jest doświadczenie i oni to doświadczenie właśnie zdobywają - zauważył portugalski szkoleniowiec.

 

Jego zdaniem nie da się stylu reprezentacji Rosji porównać do drużyny Słowacji, z którą zagramy na Euro 2020. - Rosja nie gra jak Słowacja, która jest bardziej agresywna. W głównych momentach meczu ciężko pracują nad defensywą i kontratakiem. To są zupełnie inne zespoły - stwierdził Sousa.

 

Selekcjoner reprezentacji Polski pochwalił również niektórych zawodników z nazwiska za występ w spotkaniu z Rosjanami.

 

- Bardzo mi się podobała współpraca Mateusza Klicha i Grzegorza Krychowiaka. To dwaj różni zawodnicy, ale ważne jest, że dobrze odnajdują się na boisku. Oczywiście nie może Grzesiek zachowywać się tak jak w ostatniej minucie meczu. Może to wynikało już ze zmęczenia. Ta gra i współpraca może być jednak jeszcze lepsza i musimy nad tym popracować. Jeżeli będą mieli więcej czasu i miejsca na podejmowanie decyzji, to te decyzje będą lepsze. Podobała mi się też współpraca z Jakubem Moderem. Czasami może zwlekał zbyt długo z decyzjami i wychodziły z tego kontrataki rywali i to trzeba poprawić. Mateusz Klich grał dobrze, ale może być jeszcze lepszy, bo takie ma walory piłkarskie. To bardzo energetyczny piłkarz. Wszędzie go pełno. Ma dobre dośrodkowanie, szuka goli, jest bardzo dobrzy technicznie. Może stanowić o sile zespołu - zakończył trener z Półwyspu Iberyjskiego.

 

Wywiad z Paulo Sousą:

 

A.J., Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie