Władysław Król patronem stadionu ŁKS Łódź

Piłka nożna
Władysław Król patronem stadionu ŁKS Łódź
PAP

Najlepszy strzelec w historii występów ŁKS w ekstraklasie Władysław Król został patronem stadionu miejskiego przy al. Unii w Łodzi, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze tego klubu. W piątek łodzianie podejmą na nim lidera pierwszoligowych rozgrywek Bruk-Bet Termalicę Nieciecza.

O nadaniu obiektowi imienia klubowej legendy poinformowała na środowej konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

"Wiem, że to bardzo ważna wiadomość dla wszystkich, którym bije serce po tej stronie naszego miasta. Teraz to szczególne dla Łodzi miejsce będzie miało szczególnego patrona, który pomimo wielu osiągnięć zawsze był skromnym człowiekiem. W związku z tym podjęłam zarządzenie, że stadion przy al. Unii 2 będzie nosił imię Władysława Króla, jednej z ikon klubu, Łodzi, patrona i swego rodzaju ideału dla piłkarzy" – ogłosiła.

 

ZOBACZ TAKŻE: Euro 2020: Dwóch piłkarzy z polskiej Ekstraklasy w ostatecznej kadrze Słowacji

 

Przypomniała, że patron stadionu był bardzo wszechstronnym sportowcem, z sukcesami występował zarówno w drużynie piłkarskiej ŁKS, jak i hokeja na lodzie. W tej drugiej dyscyplinie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen (1936). Z kolei z 95 golami zdobytymi w piłkarskiej ekstraklasie pozostaje najlepszym strzelcem w historii występów Łódzkiego Klubu Sportowego w najwyższej klasie rozgrywkowej.

 

ZOBACZ TAKŻE: Fortuna 1 Liga: Widzew otworzył klubowe muzeum

 

Inicjatorami nadania rozbudowywanemu obecnie obiektowi imienia Króla byli prezes ŁKS Tomasz Salski i radny wojewódzki oraz przewodniczący komitetu sterującego ds. rozbudowy stadionu Paweł Bliźniuk.

 

Szef klubu dziękując prezydent miasta za szybkie poparcie wniosku i decyzję podkreślił, że Król łączył i nadal łączy pokolenia i ludzi. "Złożony wniosek był życzeniem całej rodziny ŁKS. Począwszy od koła seniorów, przez stowarzyszenie kibiców, po wszystkie sekcje. Wszyscy wspieraliśmy tę ideę" – zaznaczył.

 

Piłkarze ŁKS swój pierwszy mecz na stadionie miejskim im. Władysława Króla rozegrają w piątek. W 33. kolejce 1. ligi podejmą lidera tabeli Bruk-Bet Termalicę Nieciecza (godz. 20.30).

 

Obiekt przy al. Unii jest obecnie rozbudowywany. Dzięki miejskiej inwestycji za 129 mln zł stadion zyska trzy brakujące trybuny i będzie mógł pomieścić pod dachem ok. 18 tysięcy widzów. Wszystkie prace budowalne mają zakończyć się w tym roku, a jego oficjalne otwarcie ma nastąpić wiosną przyszłego roku. Dokończenie budowy stadionu jest ostatnim etapem inwestycji w Centrum Sportu przy al. Unii. W jego skład wchodzi również hala widowiskowo-sportowa Atlas Arena, treningowe boisko piłkarskie oraz mała hala do gier zespołowych na 3 tys. widzów.

 

Władysław Król urodził się w 1907 roku. Występował na pozycji skrzydłowego oraz napastnika, słynął z doskonałego wyszkolenia technicznego, szybkości, sprawności i skuteczności. Jako jeden z dwóch piłkarzy w historii łódzkiego klubu zdobył 5 goli w meczu najwyższej klasy rozgrywkowej. W sumie w barwach ŁKS rozegrał ok. 450 meczów i zdobył blisko 300 goli. W ekstraklasie wystąpił w 219 meczach i zdobył 95 bramek, co jest klubowym rekordem. Czterokrotnie wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski. Jako szkoleniowiec stworzył legendarną drużynę "Rycerzy Wiosny" - zdobywców pierwszego dla klubu i Łodzi Pucharu Polski (1957) i pierwszego tytułu mistrza Polski (1958). Zmarł w 1991 r. w Łodzi. .

pez, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie