Małopolski Wyścig Górski: Anatolij Budiak zwyciężył w prologu

Kolarz reprezentacji Ukrainy Anatolij Budiak wygrał prolog 59. Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Imprezę, podobnie jak przed rokiem, zainaugurowała jazda indywidualna na czas w Lasku Wolskim, która zastąpiła tradycyjne kryterium o Złoty Pierścień Krakowa na Rynku Głównym.

Trasa prologu liczyła 1,4 km i prowadziła przez cały czas pod górę. Najszybciej pokonał ją Budiak, który o 4,598 sekundy wyprzedził Adama Stachowiaka. Trzecią lokatę zajął Nowozelandczyk Ollie Jones, a czwarty był ubiegłoroczny triumfator prologu – Piotr Brożyna.

Do rywalizacji przystąpiło 164 kolarzy. Wśród nich zabrakło ubiegłorocznego zwycięzcy wyścigu - Czecha Vojtecha Repy.

MWG potrwa do niedzieli. W piątek kolarzy czeka etap ze startem w Wieliczce i metą na Górze Chełm w Myślenicach (124 km). Trasa sobotniego etapu prowadzić będzie z Niepołomic do Nowego Targu (142 km), a niedzielnego - kończącego wyścig - z Jabłonki na przełęcz Przehyba (131 km). Kolarze finiszować będą na 11-kilometrowym podjeździe na wysokość 1 150 metrów nad poziomem morza.

MWG zainaugurował szosowy sezon kolarski w Polsce.