Hiszpania i Portugalia przedstawiły wspólną kandydaturę organizacji mundialu w 2030 roku

Piłka nożna
Hiszpania i Portugalia przedstawiły wspólną kandydaturę organizacji mundialu w 2030 roku
fot. PAP

Władze piłkarskich federacji Hiszpanii i Portugalii przedstawiły w piątek wieczorem wspólną kandydaturę organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2030 roku. W ceremonii zorganizowanej w Madrycie wzięli udział szefowie obu państw.

W wydarzeniu uczestniczyli król Hiszpanii Filip VI oraz prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, a także premierzy obu krajów: Pedro Sanchez i Antonio Costa.

 

Tzw. "iberyjska kandydatura" organizacji mundialu w Hiszpanii i Portugalii została zaprezentowana kilkanaście minut przed towarzyskim meczem piłkarskim pomiędzy obiema reprezentacjami na madryckim stadionie Wanda Metropolitano, arenie stołecznej ekipy Atletico.

 

W czasie wydarzenia obie delegacje podpisały porozumienie o współpracy w ramach przedstawienia wspólnej kandydatury. Wynika z niego m.in., że w przypadku jej zwycięstwa, większość spotkań turnieju zostałaby rozegrana w Hiszpanii. Inauguracja imprezy odbyłaby się w Lizbonie, zaś finał w Madrycie.

 

Przewodniczący hiszpańskiej federacji piłkarskiej Luis Rubiales oraz szef związku piłkarskiego Portugalii Fernando Gomez w swoich przemówieniach wskazywali nie tylko na wielką futbolową historię obu państw, ale też na ich pozasportowe walory, m.in. gastronomiczne, kulturalne i klimatyczne.

 

Na zakończenie uroczystości król Hiszpanii i prezydent Portugalii wymienili się koszulkami swoich reprezentacji piłkarskich.

 

W ocenie portugalskich i hiszpańskich komentatorów, pomimo "silnej kandydatury iberyjskiej", głównym faworytem do organizacji mundialu w 2030 r. jest wspólna kandydatura Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie