3:0 z USA! Czwarte zwycięstwo polskich siatkarzy w Lidze Narodów

Polscy siatkarze wygrali ze Stanami Zjednoczonymi 3:0 w meczu 5. kolejki Ligi Narodów. Jedynie drugi set tego starcia przyniósł zaciętą walkę obu ekip. W pozostałych podopieczni trenera Vitala Heynena mieli wyraźną przewagę i odnieśli czwarte zwycięstwo podczas imprezy rozgrywanej we włoskim Rimini.

Polacy rozpoczęli to spotkanie bardzo skoncentrowani. Grali skutecznie, szybko uruchomili blok i w efekcie uzyskali wyraźną przewagę (8:4, 12:7). Utrzymywali ją w dalszej części seta, a gdy Bartosz Bednorz dołożył dwa asy serwisowe, było już 19:12. Blok Mateusza Bieńka przyniósł piłkę setową (24:16), a w ostatniej akcji seta długą wymianę zakończył Bednorz (25:17).

Set numer dwa był bardziej wyrównany od poprzedniego. Wynik od początku oscylował wokół remisu i żadna ze stron nie była w stanie wypracować znaczącej przewagi. Gdy biało-czerwoni odskoczyli na dwa oczka po punktowym bloku (13:11), rywale odpowiedzieli serią zwieńczoną asem Mitchella Stahla (13:14) i Vital Heynen po raz pierwszy w tym meczu poprosił o czas. Amerykanie pierwsi mieli piłkę setową (23:24). Polacy doprowadzili jednak do gry na przewagi i wygrali tę wojnę nerwów. Garrett Muagututia zaatakował w aut, a ostatnie słowo w tej partii należało do Bartosza Kurka (28:26).

Trener John Speraw dokonał sporych zmian w składzie na trzecią partię. Wykorzystali to Polacy, którzy błyskawicznie wypracowali sobie wyraźną przewagę (6:1). Amerykanie długo nie byli w stanie zmniejszyć różnicy, dopiero przed drugą przerwą zbliżyli się na trzy oczka (15:12), na krótko jednak. W końcówce polscy siatkarze kontrolowali sytuację. Piłkę meczową przyniósł atak Jakuba Kochanowskiego ze środka, a w kolejnej akcji atak rywali w siatkę zakończył to spotkanie (25:17).

Najwięcej punktów: Mateusz Bieniek (12), Jakub Kochanowski (10), Bartosz Kurek (8) – Polska; Matthew Anderson (9), Mitchell Stahl (8) – USA.

Polska – USA 3:0 (25:17, 28:26, 25:17)

Polska: Grzegorz Łomacz, Jakub Kochanowski, Bartosz Bednorz, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Bartosz Kurek – Damian Wojtaszek (libero) oraz Maciej Muzaj, Wilfredo Leon Venero, Fabian Drzyzga, Kamil Semeniuk. Trener: Vital Heynen.
USA: Matthew Anderson, Micah Christenson, Mitchell Stahl, Maxwell Holt, Kyle Ensing, Garrett Muagututia – Erik Shoji (libero) oraz Benjamin Patch, Joshua Tuaniga, Thomas Jaeschke, Taylor Averill, Torey Defalco. Trener: John Speraw.