MEJ par na żużlu: Triumf Łotwy w Gdańsku, Polska druga

Żużel

Żużlowcy Łotwy wygrali w Gdańsku mistrzostwa Europy par juniorów do lat 19. Polacy w gronie siedmiu zespołów uplasowali się na drugiej pozycji. Srebrny medal zapewnił biało-czerwonym Mateusz Cierniak, który w dodatkowym biegu pokonał Brytyjczyka Drew Kempa.

W rozegranej po raz pierwszy imprezie bezapelacyjne zwycięstwo odnieśli Łotysze, którzy wygrali podwójnie pięć z sześciu wyścigów i zgromadzili 28 punktów. W ekipie triumfatorów znakomicie radził sobie zdobywca 17 „oczek” Francis Gusts. Siedem punktów dołożył Ernests Matjusonoks, a cztery Ricards Ansviesulis.

Ex-aequo na drugiej pozycji z dorobkiem 21 punktów zameldowali się Polacy oraz Brytyjczycy i do wyłonienia wicemistrzów trzeba było rozegrać bieg dodatkowy. Lider biało-czerwonych, autor 14 „oczek” Cierniak (Motor Lublin) pokonał zawodnika miejscowego Zdunek Wybrzeża Kempa (15 pkt).

W drużynie gospodarzy pięć punktów wywalczył Bartłomiej Kowalski (Eltrox Włókniarz Częstochowa), a dwa Michał Curzytek (Betard Sparta Wrocław).

Czwarta lokata przypadła Danii – 17 pkt., piąta Szwecji – 15, szósta Czechom - 13, a ostatnia Niemcom - 11.