MŚ w hokeju: Amerykanie z brązowym medalem

Amerykańscy hokeiści wywalczyli brązowy medal mistrzostw świata.

Amerykańscy hokeiści wywalczyli w Rydze brązowy medal mistrzostw świata, pokonując Niemcy 6:1 (1:0, 4:0, 1:1). W wieczornym finale broniący tytułu Finowie zmierzą się z Kanadyjczykami.

Po pierwszej tercji Amerykanie prowadzili 1:0. Już w szóstej minucie na listę strzelców wpisał się Christian Wolanin. Kluczowa dla losów spotkania okazała się druga część gry, a konkretnie sześć jej minut, w trakcie których ekipa USA zdobyła aż cztery bramki. Z goli kolejno cieszyli się: Conor Garland, Jack Drury, Jason Robertson, Trevor Moore.

Niemców stać było jedynie na honorowe trafienie Dominika Bittnera w 50. minucie. Chwilę później wynik ustalił Ryan Donato.

Amerykanie podczas mistrzostw doznali dwóch porażek - obu z finalistami. Finlandii 1:2 ulegli na otwarcie fazy grupowej, a Kanadzie 2:4 w półfinale.

To 20. medal mistrzostw świata zdobyty przez hokeistów USA. Na koncie mają dwa złote oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. Jednak wyżej niż na trzecim miejscu po raz ostatni udało im się zakończyć MŚ w 1960 roku, kiedy byli najlepsi.

Niemcy mają w dorobku po dwa srebrne i brązowe krążki. Ostatni raz na podium stali w 1953 roku.

USA - Niemcy 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Bramki: Christian Wolanin 6, Conor Garland 27, Jack Drury 29, Jason Robertson 32, Trevor Moore 33, Ryan Donato 50) - Dominik Bittner 50