Liga Narodów siatkarek: Polki przegrały z Holandią po zaciętej walce

Zuzanna Górecka

Reprezentacja Polski przegrała z Holandią 3:2 w meczu ósmej kolejki Ligi Narodów siatkarek. Mimo porażki, z dobrej strony zaprezentowała się 19-letnia przyjmująca Martyna Czyrniańska. W następnej kolejce Biało-Czerwone zmierzą się z Japonią.

Spotkanie o wiele lepiej rozpoczęły Holenderki, który wygrywały już 5:1. Polki przebudziły się i dzięki dobrym atakom Smarzek oraz Czyrniańskiej doprowadziły do wyrównania. Obie reprezentacje szły równo w kolejnych akcjach, a po stronie Biało-Czerwonych coraz skuteczniej grały środkowe, a zwłaszcza Efimienko. Dyspozycja polskiej kadry była coraz lepsza, a nie do zatrzymania była Smarzek. Holenderki zbliżyły się jeszcze na stan 22:20, ale to Biało-Czerwone kontrolowały przebieg seta do końca i wygrały 25:21.

Druga partia to nieco zamieszania w polskich szeregach. Smarzek pomyliła się w polu serwisowym, a siatki dotknęła Efimienko, w efekcie czego zrobiło się 4:8. Polki wróciły do dobrej gry w połowie seta, a asem serwisowym na 12:12 popisała się Łukasik. Druga partia była niezwykle wyrównana, a żadna ekipa nie potrafiła odskoczyć na więcej niż punkt przewagi. Ostatecznie to Holenderki wyszły na prowadzenie w ostatnim momencie i triumfowały 25:23.

Trzeci set Polki rozpoczęły od prowadzenia, ale częściowo wynikało to z niefrasobliwości rywalek. Przy stanie 4:0 dla Polski trener Holandii poprosił o przerwę, która poskutkowała lepszą grą jego podopiecznych. Zmiana była jednak tylko chwilowa, a Biało-Czerwone wróciły na dobre tory prowadząc już 14:7. Wciąż jednak zdarzały się błędy, a Holenderki powoli się rozkręcały. Przy stanie 17:15 Smarzek trafiła w antenkę, ale Polki znów odskoczyły na 22:18 po asie Stysiak. Gra obu ekip falowała, ale ostatecznie od stanu 22:22 Biało-Czerwone wyszły na 24:22, a as serwisowy Nowickiej zakończył seta wynikiem 25:22.

Czwarta partia to znów wyrównany początek i falująca gra obu ekip. Ostatecznie od połowy seta to Holenderki wyszły na prowadzenie 16:11 i utrzymywały pięciopunktową przewagę do stanu 20:15. Wówczas wysoki blok postawiły Łukasik i Efimienko, a Polki zmniejszały prowadzenie rywalek do dwóch punktów. Ostatecznie to Holandia wygrała czwartego seta 25:21.

Tie-breaka od prowadzenia 2:0 rozpoczęły Holenderki. Przewaga szybko została zredukowana, ale Holandia wciąż była o krok przed Biało-Czerwonymi. Walkę próbowała nawiązać jeszcze Czyrniańska, ale to było zbyt mało. Przy stanie 9:14 punktową zagrywką spotkanie zakończyły Holenderki. Reprezentacja Polski, mimo ambitnej walki, nie zdołała pokonać wyżej notowanych rywalek.