Euro 2020: Eksperci odradzają szczepienia Hiszpanom

Piłka nożna
Euro 2020: Eksperci odradzają szczepienia Hiszpanom
fot. PAP

Wirusolodzy i eksperci ds. przygotowania fizycznego z Hiszpanii odradzają władzom piłkarskiej reprezentacji tego kraju RFEF szczepienie zawodników na niepełna tydzień przed rozpoczęciem przez podopiecznych Luisa Enrique występów w mistrzostwach Europy.

W turnieju tym Hiszpanie w grupie E zagrają przeciwko Polsce, Szwecji i Słowacji.

 

Komentatorzy rozgłośni Cadena Ser, telewizji TVE i dziennika “El Mundo” powołując się na ekspertów medycznych zaznaczają, że wirusolodzy odradzają pilne szczepienie kadry, wskazując, że może ono doprowadzić do słabszej wydolności organizmu zawodników podczas Euro.

 

Cytowany we wtorek przez “El Mundo” Pol Lorente, ekspert ds. przygotowania fizycznego, wskazał, że pracując z piłkarzami w Meksyku po pierwszych dniach od przyjęcia przez nich szczepień zaobserwował znaczący spadek wydolności organizmu graczy.

 

Zobacz także: Euro 2020. Kolejny hiszpański piłkarz zakażony koronawirusem

 

“Przez cztery, pięć dni po szczepieniach piłkarze mieli negatywne reakcje na przyjęcie preparatu, takie jak gorączka i złe samopoczucie. Szczepienia oddziałują bowiem na wydolność” - powiedział Lorente.

 

“El Mundo” wskazał, że po dwóch potwierdzonych zachorowaniach na Covid-19 w hiszpańskiej kadrze przed turniejem Enrique zdecydował się na utworzenie dodatkowej, 17-osobowej grupy piłkarzy. Trenują oni osobno, jako rezerwowy zespół, z którego mogą być powoływani gracze na ME.

 

W rezerwowej ekipie Enrique dominują zawodnicy młodzieżowej reprezentacji Hiszpanii do lat 21.

 

Wprawdzie we wtorek rząd Pedro Sancheza zapowiedział pilne zaszczepienie przeciwko Covid-19 piłkarskiej reprezentacji tego kraju przed rozpoczynającymi się w piątek mistrzostwami Europy, ale do środowego popołudnia nie zapadła w tej sprawie żadna decyzja.

 

Według hiszpańskiego ministra kultury i sportu Jose Manuela Rodrigueza Uribesa kadra powinna zostać zaszczepiona w ekspresowym tempie.

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie