Irena Szewińska sportowcem stulecia w plebiscycie "Przeglądu Sportowego"

Inne
Irena Szewińska sportowcem stulecia w plebiscycie "Przeglądu Sportowego"
fot. PAP
Andrzej Szewiński, Jarosław Szewiński i Janusz Szewiński podczas wręczenia nagrody w kategorii Olimpijczyk Letni 100-lecia, którą uznano Irenę Szewińską.

Zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce Irena Szewińska uznana została w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Onetu za najlepszego sportowca Polski w latach 1921-2021.

Szewińskiej, która w igrzyskach olimpijskich wywalczyła trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale przypadł także tytuł olimpijczyka letniego stulecia.

 

Plebiscyt rozpisany w siedmiu kategoriach rozstrzygnięty został w środę w Warszawie w redakcji "PS" podczas Gali z okazji 100-lecia gazety.

 

Internauci i czytelnicy za pośrednictwem strony sportowiec100lecia.pl oraz kuponów w "Przeglądzie Sportowym" wybrali zwycięzcę w każdej z kategorii z grona 20 kandydatów zaproponowanych 24 kwietnia przez kapitułę, w skład której wchodzili m.in. czołowi polscy dziennikarze sportowi, przedstawiciele świata sportu i znani sympatycy sportu.

 

Irena Szewińska, która zmarła 29 czerwca 2018 roku, jako jedyna w historii reprezentantka Polski uznana została za najlepszą sportsmenkę świata w 1974 roku. W tym samym roku przyznano jej tytuł najlepszej lekkoatletki globu. Jako pierwsza w historii przebiegła 400 metrów poniżej 50 sekund (w 1974 uzyskała czas 49,9).

 

Jest jedyną osobą w historii lekkiej atletyki z rekordami świata w tylu biegach krótkich (60 m, 100 m, 200 m 400 m, 440 yardów oraz w sztafecie 4x100 metrów).

 

Czterokrotnie zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie "PS" na dziesięciu najlepszych sportowców Polski. Jako pierwsza w gronie sportowców otrzymała w 2016 roku najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego.

 

Pierwszy numer obchodzącego 100-lecie "Przeglądu Sportowego ukazał się w Krakowie 21 maja 1921 roku. Od 1 kwietnia 2000 roku czytelnicy gazety zamieszczającej serwis informacyjny z imprez krajowych i zagranicznych, mogą sięgać po niego sześć razy w tygodniu.

 

Triumfatorzy Plebiscytu:

 

Sportowiec 100-lecia - Irena Szewińska

Wydarzenie 100-lecia - mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn z 2014 roku

Drużyna stulecia - siatkarze, mistrzowie świata z 2014 i 2018 roku

Trener stulecia - Kazimierz Górski

Olimpijczyk letni stulecia - Irena Szewińska

Olimpijczyk zimowy stulecia - Kamil Stoch

Piłkarz stulecia - Robert Lewandowski

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze