Tokio 2020: Władze stolicy Japonii odwołują publiczne wydarzenia związane z igrzyskami

Inne
Tokio 2020: Władze stolicy Japonii odwołują publiczne wydarzenia związane z igrzyskami
fot. PAP/EPA
Władze Tokio odwołują wydarzenia związane z igrzyskami olimpijskimi w obawie przed pandemią koronawirusa.

Na półtora miesiąca przed Igrzyskami w Tokio władze stolicy Japonii odwołują wydarzenia związane z tą imprezą w obawie przed pandemią Covid-19, w tym oglądanie zmagań sportowców na telebimach w miejscach publicznych – podały w czwartek miejscowe media.

Władze tokijskiego okręgu Sumida wycofały się z pomysłu stworzenia strefy wspólnego oglądania Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w komercyjnej Tokyo Skytree, najwyższej wieży telewizyjnej świata. Wcześniej władze miasta odwołały też strefę kibica w parku Yoyogi w okręgu Shibuya. Podobne decyzję podjęły również władze miast Musashino i Chofu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Odzyskane medale olimpijskie motywacją dla Benfeito

 

Do rezygnacji z wszystkich takich wydarzeń wezwał prezes rządowego podkomitetu ds. walki z pandemią Shigeru Omi.

 

- Jeśli publiczne oglądanie się odbędzie, kibice będą chcieli głośno dopingować – zauważył w środę na posiedzeniu komitetu ds. zdrowia, opieki społecznej i pracy.

 

Według Omiego oglądanie wydarzeń sportowych na placach i w innych miejscach publicznych stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

- To dobra okazja do nowego stylu dopingowania w domu, przez oglądanie Igrzysk w telewizji – powiedział.

 

ZOBACZ TAKŻE: Michał Rozmys z minimum olimpijskim, wygrana Natalii Kaczmarek w Marsylii

 

Tego samego dnia gubernator prefektury Aichi Hideaki Omura zaapelował do mieszkańców, aby powstrzymali się od oglądania zawodów w miejscach publicznych, a także w dużych grupach w restauracjach i innych lokalach. Uzasadnił to obawą o zdrowie.

 

W dużej części Japonii, w tym w Tokio, wciąż obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu powstrzymania czwartej fali pandemii Covid-19. Dobowe bilanse nowych infekcji zmniejszyły się z 5-7 tys. na początku maja do 1-2 tys. obecnie. Z sondaży wynika jednak, że większość Japończyków sprzeciwia się organizacji Igrzysk.

PZ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze