Euro 2020 a koronawirus. Jakie przepisy wprowadziła UEFA?

Piłka nożna
Euro 2020 a koronawirus. Jakie przepisy wprowadziła UEFA?
fot. PAP
Tegoroczne ME zostaną rozegrane na stadionach w całej Europie.

Rozgrywanie piłkarskich mistrzostw Europy w trakcie pandemii to prawdziwe wyzwanie. Na czas trwania Euro 2020 UEFA wprowadziła specjalne zasady postępowania na wypadek wykrycia koronawirusa. Przepisy dotyczą zarówno drużyn, jak i zespołów sędziowskich.

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że pozytywny wynik testu na COVID-19 uzyskał Sergio Busquets. Wcześniej pomocnik reprezentacji Hiszpanii trenował i przebywał z resztą zespołu. Niedługo później okazało się, że koronawirusa mają również reprezentanci Szwecji Dejan Kulusevski i Mattias Svanberg To wywołało dyskusję dotyczącą tego, jak postępować w takich lub podobnych przypadkach. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Paulo Sousa w żałobie. Emocjonalny wpis selekcjonera

 

W związku z ryzykiem występowania zakażeń COVID-19 w drużynach narodowych UEFA przedstawiła następujące wytyczne:

  • W przypadku, gdy w związku z decyzją odpowiednich organów grupa zawodników trafi na obowiązkową kwarantannę lub samoizolację, mecz może się odbyć, gdy zdolnych do gry będzie minimum 13 piłkarzy.
  • Jeśli krajowa federacja nie będzie w stanie utworzyć zespołu z minimalnej liczby zawodników, wtedy (jeżeli to możliwe) mecz zostanie zostanie rozegrany w ciągu 48 godzin. UEFA ma również możliwość wskazania innego miejsca rozegrania meczu niż było to ustalone pierwotnie.
  • Jeżeli mecz nie może zostać przełożony, decyzję o dalszych krokach podejmie Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA. Władze europejskiej federacji zaznaczyły, że jeśli mecz się nie odbędzie, spotkanie zostanie uznane za walkower 0:3 na niekorzyść drużyny, w której wykryto zakażenie.
  • W sytuacji gdy pozytywny wynik testu uzyska członek zespołu sędziowskiego, UEFA może wyznaczyć nowych arbitrów i mogę oni pochodzić z tego samego kraju, co jedna z drużyn biorących udział w meczu. Jedynym warunkiem dopuszczenia sędziów do spotkania będzie w tym przypadku negatywny wynik testu. 

Euro 2020 miało się odbyć w zeszłym roku. Wówczas turniej został przełożony o rok w związku z pandemią. Impreza odbędzie się w tym roku i w jej trakcie będą obowiązywały liczne obostrzenia. Dotyczą one m.in. limitu kibiców na trybunach. Zasady reżimu sanitarnego dotyczą również piłkarzy i zawodników.

mtu, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie