Rzecznik reprezentacji Ukrainy: Będziemy grać w niezmienionych strojach

Piłka nożna
Rzecznik reprezentacji Ukrainy: Będziemy grać w niezmienionych strojach
fot. PAP

Ukraińska reprezentacja na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej będzie grać w strojach, na których widnieje napis: "Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!" - poinformował w piątek jej rzecznik. W czwartek UEFA nakazała usunięcie z koszulek drugiej części hasła.

- Ten strój był zatwierdzony przez UEFA. (...) I tak, zamierzamy grać w tym stroju na Mistrzostwach Europy - powiedział rzecznik reprezentacji Ołeksandr Hływynskyj.

 

ZOBACZ TAKŻE: Składy wszystkich drużyn Euro 2020

 

Zaznaczył, że szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej przebywa obecnie w Rzymie, gdzie rozmawia na ten temat z UEFA.

 

Z wnioskiem o zmianę wyglądu ukraińskich koszulek wystąpiła Rosja. W czwartek UEFA uznała, że hasło "Bohaterom chwała" ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych.

 

Biuro ukraińskiego prezydenta w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy podkreśliło, że hasło "Chwała Ukrainie" na koszulkach jest "całkowicie słuszne i nie może wywoływać żadnych zastrzeżeń".

 

"I kiedy każdy Ukrainiec, który jest prawdziwym patriotą swojej ojczyzny, słyszy Chwała Ukrainie!, to na poziomie podświadomości pojawia się odpowiedź: +Bohaterom chwała+. Te frazy są zapisane w duszy każdego Ukraińca" - dodało.

 

W 2018 roku hasło "Chwała Ukrainie" oraz odpowiedź "Bohaterom chwała" stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

 

Współcześnie powitanie kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

 

Ukraina na ME występuje w grupie C, która swoje mecze rozgrywać będzie w Amsterdamie i Bukareszcie. Rywalizację rozpocznie w niedzielę spotkaniem z Holandią. Następnie zmierzy się z Macedonią Północną i Austrią.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze