Euro 2020: Dania - Finlandia. Zwycięstwo Finów w cieniu dramatu Christiana Eriksena

Finlandia pokonała Danię.

Finlandia pokonała Danię 1:0 w meczu pierwszej kolejki grupy B na Euro 2020. Rzut karny obronił bramkarz Finów - Lukas Hradecky. Przebieg spotkania przyćmiła dramatyczna sytuacja z końca pierwszej połowy, w której przytomność stracił Christian Eriksen. Duński piłkarz był reanimowany i został przetransportowany do szpitala.

Rozgrywany w Kopenhadze mecz lepiej rozpoczęli gospodarze. Duńczycy napierali na bramkę Finlandii, a pierwszą dobrą okazją w 7. minucie popisał się Jonas Older Wind. Jego strzał z linii pola karnego mógł być zaskakujący, ale nie dla Lukasa Hradecky'ego, który stanął na wysokości zadania i wybił piłkę na aut bramkowy.

W 15. minucie golkiper Finów ponownie popisał się świetną interwencją wybijając uderzenie Pierre-Emile Hojbjerga ponad poprzeczkę. Chwilę później w podobnej sytuacji interweniował przy strzale Christiana Eriksena.

Dania stwarzała sobie sytuacje w zastraszającym tempie. W 26. minucie przy piłce był Martin Braithwaite, ale jego strzał minął bramkę przy lewym słupku.

Duńczycy mieli bardzo dużo argumentów, aby objąć prowadzenie jeszcze przed końcem pierwszej połowy, ale w 43. minucie pod bramką Finlandii stało się coś, co przyćmiło wydarzenia boiskowe.

Przy linii na lewym skrzydle nagle, bez kontaktu z rywalem upadł Eriksen, a sędzia natychmiast przerwał spotkanie i zawołał służby medyczne. Lekarze natychmiast przystąpili do reanimacji, a koledzy z reprezentacji zasłonili wciąż nieprzytomnego zawodnika.

Cała sytuacja trwała coraz dłużej, a na stadionie zapanowała cisza. Po kilkunastu minutach Eriksen został przetransportowany do szpitala, a mecz został oficjalnie zawieszony.

Wszyscy pozostawali w niepewności co do stanu piłkarza, ale o godz. 19:26 UEFA poinformowała, że stan Eriksena jest stabilny, Duńczyk nie jest w śpiączce, a obie drużyny odbywają spotkanie dotyczące dalszego przebiegu meczu. W końcu obie ekipy wróciły na murawę, a spotkanie zostało wznowione około godz. 20:40. Jak informuje dyrektor dyrektor Duńskiej Federacji Peter Moeller piłkarze reprezentacji Danii podjęli decyzję o powrocie na boisko po rozmowie z przytomnym już Eriksenem.

Mecz został wznowiony na ostatnie cztery minuty pierwszej połowy, a druga partia rozpoczęła się po pięciominutowej przerwie. Na boisku wciąż dominowała Dania, ale Finom wystarczyła zaledwie jedna sytuacja w 60. minucie, aby zdobyć prowadzenie w tym spotkaniu. Po dośrodkowaniu Jere Uronena z bliska główkował Joel Pohjanpalo, a piłka przeleciała pod rękami Kaspra Schmeichela. Finlandia wygrywała z Danią 1:0.

Duńczycy ruszyli jeszcze mocniej i coraz częściej przebywali w polu karnym rywali. W 73. minucie Paulus Arajuuri faulował w polu karnym Yussufa Poulsena, a sędzia zarządził rzut karny. Do jedenastki podszedł Hojbjerg, ale ponownie świetnie obronił Hradecky. Fiński bramkarz wyrastał na bohatera tego meczu.

Dania wyraźnie nie miała szczęścia przy ataku na bramkę Finów. Najpierw uderzenie Andreasa Skova Olsena bohatersko zablokował obrońca, a kilka chwil później z groźnym dośrodkowaniem minęli się duńscy napastnicy.

W końcu arbiter doliczył cztery minuty do końca drugiej połowy i zakończył spotkanie. Finowie niespodziewanie wygrali z Danią w spotkaniu przyćmionym groźną sytuacją z udziałem Eriksena.

Dania - Finlandia 0:1 (0:0)

Bramka: Pohjanpalo 60

Dania: Kasper Schmeichel - Daniel Wass (75. Jens Stryger Larsen), Simon Kjaer (63. Jannik Vestergaard), Andreas Christensen, Joakim Maehle - Yussuf Poulsen, Christian Eriksen (43. Mathias Jensen), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (76. Andreas Cornelius), Martin Braithwaite - Jonas Wind (63. Andreas Skov Olsen).

Finlandia: Lukas Hradecky - Jukka Raitala (89. Leo Vaisanen), Paulus Arajuuri, Daniel O'Shaughnessy, Jere Uronen - Robin Lod, Glen Kamara, Tim Sparv (76. Rasmus Schuller), Joona Toivio - Joel Pohjanpalo (84. Marcus Forss), Teemu Pukki (76. Joni Kauko).

Rzutu karnego nie wykorzystał w 73. minucie Pierre-Emile Hojbjerg.