Euro 2020: Lukas Hradecky jak Trols Rasmussen i Przemysław Tytoń

Joel Pohjanpalo i Lukas Hradecky

Fin Lukas Hradecky jest dopiero trzecim bramkarzem, który w pierwszym występie w piłkarskich mistrzostwach Europy obronił rzut karny. Wcześniej sztuki tej dokonali Duńczyk Trols Rasmussen w 1988 roku i Przemysław Tytoń w 2012.

Hradecky, 31-letni bramkarz Bayeru Leverkusen, w 74. minucie obronił uderzenie z jedenastu metrów Duńczyka Pierre-Emile'a Hoejbjerga. Spotkanie w Kopenhadze, przerwane na prawie dwie godziny z powodu zasłabnięcia Duńczyka Christiana Eriksena, gospodarze z debiutującymi w ME Finami przegrali 0:1.

W 1998 roku duński bramkarz Rasmussen obronił "jedenastkę" wykonywaną przez Michela w meczu z Hiszpanią (2:3).

Z kolei Tytoń nie pozwolił się pokonać z rzutu karnego Grekowi Giorgiosowi Karagounisowi w spotkaniu inaugurującym Euro 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Chwilę wcześniej Tytoń w polskiej bramce zastąpił ukaranego czerwoną kartką Wojciecha Szczęsnego.