Euro 2020: Wiemy, jakie szanse na wyjście z grupy mają Polacy. Dokładne wyliczenia analityków

Piłka nożna
Euro 2020: Wiemy, jakie szanse na wyjście z grupy mają Polacy. Dokładne wyliczenia analityków
Fot. PAP
Według analityków serwisu theanalyst.com Polacy mają 19,10 procent szans na wyjście z grupy.

Eksperci z portalu theanalyst.com obliczyli szanse reprezentacji Polski na awans do 1/8 finału mistrzostw Europy. Ich zdaniem, Biało-Czerwoni mają 19,10 procent szans na wyjście z grupy. Mniejsze szanse po pierwszej kolejce fazy grupowe mają Macedonia Północna, Szkocja i Węgry.

Po porażce 1:2 ze Słowacją reprezentacja Polski znajduje się w niezwykle trudnym położeniu. Przegraliśmy spotkanie z teoretycznie najsłabszym rywalem, teraz do rozegrania są dwa mecze ze znacznie silniejszymi przeciwnikami, czyli Hiszpanią i Szwecją. Ile w tej sytuacji wynoszą szanse Polaków na awans? Według ekspertów theanalyst.com dokładnie 19,10 procent czyli najmniej spośród drużyn w grupie E. Słowacy mają 79,01 procent szans, Hiszpania 94,67 procent, a Szwecja 79,77 procent.

 

Mniejsze szanse od Polaków na awans z grupy mają tylko Macedonia Północna (12,82 procent), Szkocja (14,80 procent) oraz Węgry (8,74 procent).

 

W jaki sposób dokonano tych wyliczeń? Odpowiada za to algorytm, do którego wprowadzono szereg niezbędnych parametrów. Są to m.in. bieżące wyniki, uzyskiwane przez drużyny narodowe, ale też historyczne wyniki.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Robert Lewandowski jest tylko piłkarzem. Nie jest trenerem"

 

- Model bierze pod uwagę siłę rywali i poziom trudności w potencjalnej drodze do finału. Uwzględniają prawdopodobieństwo, które wynikają z układu turniejowej drabinki w fazie pucharowej. Symulację przeprowadzono 40 tysięcy razy. Analizując te wyniki, obliczyliśmy prawdopodobieństwo awansu każdej drużyny - wyjaśniają twórcy algorytmu. 

 

Faworytem do triumfu w Euro 2020 są Francuzi. Jeszcze przed rozpoczęciem meczu z Niemcami ich szanse wynosiły 19,8 procent. Na kolejnych pozycjach znalazły się Belgia (13,0 procent), Hiszpania (12,9 procent), Portugalia (11,3 procent) i Niemcy (10,5 procent - wynik sprzed meczu z Francją).

MB, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie