Euro 2020: Duńska federacja zaproponowała UEFA zmianę procedur

Piłka nożna
Euro 2020: Duńska federacja zaproponowała UEFA zmianę procedur
fot. PAP
Piłkarze reprezentacji Finlandii w koszulkach wspierających Christiana Eriksena.

Duński Związek Piłki Nożnej (DBU) wezwał UEFA do zmiany procedur w przypadku powstania sytuacji kryzysowej, jaka miała miejsce po upadku pomocnika Christiana Eriksena w meczu mistrzostw Europy z Finlandią i późniejszej decyzji o wznowieniu gry.

W sobotę drugiego dnia turnieju Eriksen upadł na ziemię bez kontaktu z rywalem w 43. minucie meczu z Finlandią w Kopenhadze. Doszło do zatrzymania akcji serca i Duńczyk musiał być reanimowany. Akcja ratunkowa przyniosła efekt, piłkarz został zniesiony z murawy na noszach i trafił do szpitala Rigshospitalet, gdzie wciąż przebywa.

 

ZOBACZ TAKŻE: Christian Eriksen po raz pierwszy zabrał głos po zawale serca

 

W szpitalu potwierdzono, że 29-letni pomocnik Interu Mediolan miał zawał serca. Na razie nie udało się ustalić przyczyny zapaści zawodnika, jednego z najbardziej rozpoznawalnych duńskich piłkarzy w historii.

 

Po prawie dwóch godzinach przerwy mecz został wznowiony, Dania przegrała ostatecznie z Finlandią 0:1.

 

Następnego dnia trener Kasper Hjulmand i jego zawodnicy przyznali, że woleli nie kontynuować w sobotę tego spotkania. Decyzję o jego wznowieniu podjęli przedstawiciele UEFA.

 

- Decyzja była zła. Zawodnicy nie powinni się ponownie znaleźć na boisku po takim okropnym doświadczeniu - powiedział w środę w oficjalnym oświadczeniu prezes DBU Jesper Moller.

 

- Planujemy ocenić cały proces podejmowania tej decyzji, po to, aby uzyskać wszystkie istotne fakty i informacje. Dopiero wtedy zaproponujemy rozwiązanie, aby już nigdy nikt nie znalazł się w podobnej jak drużyna Danii sytuacji. Rezolucję w tej sprawie przekażemy UEFA - dodał Moller.

 

Decyzja UEFA spotkała się także z ostrą krytyką ze strony byłych reprezentantów Danii Petera Schmeichela i Michaela Laudrupa, którzy uważają, że wznowienie gry.

 

UEFA w oświadczeniu napisała, że "traktowała sprawę z najwyższym szacunkiem. Mecz postanowiono wznowić dopiero po tym, gdy obie drużyny wyraziły na to zgodę".

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie