Polscy siatkarze rozbili bezbarwną Japonię! Dziewiąte zwycięstwo w Lidze Narodów

W meczu 11. kolejki Ligi Narodów siatkarze reprezentacji Polski pewnie pokonali Japonię 3:0. Siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni w tym turnieju nie raz sprawiali problemy faworytom, ale w starciu z Polską nie wystawili najmocniejszego składu i zagrali bezbarwnie. Drużyna trenera Vitala Heynena odniosła dziewiąte zwycięstwo na turnieju w Rimini, a w kolejnym spotkaniu zmierzy się w czwartek z Niemcami.

W premierowej odsłonie Polacy bardzo szybko zaczęli budować przewagę (8:4). Później jeszcze ją powiększyli – po asie serwisowym Mateusza Bieńka było 12:7. Biało-czerwoni grali pewnie, ale też rywale nie zawiesili im wysoko poprzeczki. Japończycy popełniali sporo błędów, słabo prezentowali się w ataku. W końcówce Polacy kontrolowali sytuację. Błąd rywali przyniósł im piłkę setową, a Maciej Muzaj zakończył tę część meczu asem serwisowym (25:14).

Polacy dobrze rozpoczęli również drugą partię. Mieli cztery oczka zaliczki na pierwszej przerwie technicznej (8:4), a po niej oglądaliśmy fragment dobrej gry Japończyków, którzy złapali punktowy kontakt (9:8). Polacy szybko się jednak ocknęli i odbudowali przewagę. Bieniek znów błysnął w polu zagrywki (15:9), a rywale stanęli w miejscu. Atak Muzaja dał piłkę setową (24:16), a wynik tej partii na 25:18 ustalił Tomasz Fornal.

W trzecim secie obraz gry nie uległ zmianie. Trener Philippe Blain próbował korekt w składzie, ale te roszady nie przyniosły rezultatu. Polacy nadal prezentowali się skutecznie w ataku, punktowali zagrywką Tomasz Fornal (7:5) i kolejny raz Bieniek (15:9). Później nastąpiła chwila dekoncentracji i rywale zmniejszyli różnicę (15:13). Po drugiej przerwie na boisko wszedł po raz pierwszy Marcin Komenda, który nie tak dawno dołączył do drużyny. Końcówka seta znów bez emocji. Fornal wywalczył piłkę meczową (24:18), a spotkanie zakończył serwis rywali w siatkę (25:19).

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (16), Maciej Muzaj (14) – Polska; Kenta Takanashi (10) – Japonia. Miażdżące statystyki punktowych zagrywek (6–0) oraz bloków (6–0), ale także błędów własnych (17–28); Japończycy notorycznie mylili się w polu zagrywki.

Polska – Japonia 3:0 (25:14, 25:18, 25:19)

Polska: Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk, Tomasz Fornal, Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Maciej Muzaj – Paweł Zatorski (libero) oraz Marcin Komenda. Trener: Vital Heynen.
Japonia: Tatsuya Fukuzawa, Masahiro Sekita, Haku Ri, Kentaro Takahashi, Kenta Takanashi, Tatsunori Otsuka – Tomohiro Ogawa (libero) oraz Akihiro Yamauchi, Yuji Nishida, Issei Otake, Masaki Oya. Trener: Yuichi Nakagaichi.