Rajdowe ME: Pierwsza runda na mazurskich szutrach

Moto
Rajdowe ME: Pierwsza runda na mazurskich szutrach
fot. PAP
Organizatorzy przygotowali 14 odcinków specjalnych o łącznej długości 202 km.

Ponad sto załóg jest na liście zgłoszeń do 77. Rajdu Polski, który w nadchodzący weekend zostanie rozegrany na mazurskich trasach w rejonie Mikołajek. Impreza będzie w tym roku pierwszą rundą mistrzostw Europy.

Rywalizacja w Europie miała się w tym roku rozpocząć w maju Rajdem Azorów, ale ten start został z powodu pandemii COVID-19 przełożony na termin jesienny.

 

Rajd Polski odbędzie się także po przerwie, gdyż w 2020 roku został odwołany z powodu pandemii.

 

W tym roku zapowiada się bardzo mocna obsada, aż 44 załogi będą jechały samochodami w specyfikacji Rally2 – najszybszymi i najbardziej zaawansowanymi technicznie, jakie są dopuszczone do startu w mistrzostwach Europy.

 

ZOBACZ TAKŻE: Ponad sto załóg na liście zgłoszeń do Rajdu Polskiego

 

Pierwszy numer startowy otrzymał dwukrotny mistrz Europy Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 Rally), zwycięzca edycji Rajdu Polski z 2019 roku. Za nim na trasę ruszą m.in. Norweg Andreas Mikkelsen (Skoda Fabia Rally2), Irlandczyk Craig Breen (Hyundai i20 R5) czy Rosjanin Nikołaj Griazin (Volkswagen Polo GTI R5). Wszyscy mają już bardzo duże doświadczenie, Norweg i Brytyjczyk startowali w sukcesami także w mistrzostwach świata.

 

Obok gości zagranicznych w rajdzie pojedzie cała krajowa czołówka, także kierowcy mający w swoim dorobku tytuł mistrza Polski, to Wojciech Chuchała (2014), Grzegorz Grzyb (2015 i 2018) i Mikołaj Marczyk (2019). Grzyb jest rekordzistą pod względem ilości startów w Rajdzie Polski, w tym roku pojedzie w nim po raz 16 w karierze.

 

Organizatorzy przygotowali 14 odcinków specjalnych o łącznej długości 202 km. Tym razem nie wszystkie mają nawierzchnię szutrową, nowością jest ostatnia próba zaplanowana w niedzielę późnym popołudniem w Warszawie na ul. Karowej wyłożonej kostką.

 

Rywalizacja rozpocznie się w piątek 18 czerwca od odcinka kwalifikacyjnego Tałty. Dobry wynik na liczącej 3,26 km próbie ma duże znaczenie, gdyż najszybsi zawodnicy otrzymają prawo wyboru optymalnej pozycji startowej do pierwszego etapu rajdu.

 

W piątek wieczorem w programie jest odcinek na torze Mikołajki Arena. Sobota przyniesie klasyczne, szutrowe odcinki specjalne na wschód od Mikołajek. Każda z prób (Świętajno – 18,2 km, Olecko – 17,16 km oraz Wieliczki – 28,7 km) będzie pokonywana dwukrotnie. Etap zakończy kolejne starcie na Mikołajki Arenie.

 

Na niedzielny poranek zaplanowane są dwie pętle złożone z odcinków Gmina Mrągowo (15,55 km) oraz Mikołajki Max (9,34 km), po których zawodnicy ruszą do stolicy. Po drodze do Warszawy pokonają jeszcze przedostatni OS w okolicach Przasnysza (17,9 km), a po przyjeździe do stolicy sprawdzą się na ulicy Karowej (1,96 km).

 

Na mecie rajdu na błoniach PGE Stadionu Narodowego pierwsza załoga pojawi się o godz. 19.

PZ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie