Dwa zacięte sety i porażka 0:3. Polskie siatkarki nie sprostały reprezentacji Chin

W meczu 14. kolejki Ligi Narodów siatkarek Polska przegrała z reprezentacją Chin 0:3. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego w dwóch pierwszych setach dotrzymywały kroku rywalkom, ale w trzecim zdecydowanie wygrały Chinki. Polki poniosły dziesiątą porażkę na turnieju w Rimini.

Premierową partię lepiej rozpoczęły Chinki, ale gra szybko się wyrównała (10:10) i na przestrzeni seta żadna z drużyn nie była w stanie uzyskać znaczącej przewagi. Gdy Yuanyuan Wang obiła polski blok, było 19:21, a po ataku Xiangyu Gong Chinki miały piłkę setową. Polki nie rezygnowały i dzięki Martynie Łukasik doprowadziły do rywalizacji na przewagi. Przyjmująca Chemika Police najpierw kiwnęła za blok, a po chwili zaskoczyła rywalki zagrywką (24:24). Ataki Gong i Changning Zhang rozstrzygnęły jednak rywalizację na korzyść Chinek (24:26).

Set numer dwa również miał wyrównany przebieg, a wynik długo oscylował wokół remisu (5:5, 15:15, 20:20). Jeszcze w końcówce Polki miały minimalną przewagę (22:21), ale nie zdołały przechytrzyć konkurentek. Kluczowe akcje wygrała ekipa z Azji. Najpierw Changning Zhang wyrównała, po chwili Chinki skończyły kontrę. Xinyue Yuan wywalczyła piłkę setową, a Yingying Li ustaliła wynik seta na 22:25.

Po dwóch wyrównanych setach, w trzeciej partii inicjatywę przejęły Chinki. Polki dotrzymywały kroku rywalkom jedynie do pierwszej przerwy technicznej (8:6), później z akcji na akcję rosła przewaga Azjatek (14:8, 18:9). Chinki pewnie zmierzały po zwycięstwo. Zhang wywalczyła piłkę meczową (24:15), a skuteczny atak ze środka zakończył to spotkanie.

Najwięcej punktów: Martyna Łukasik (17), Magdalena Stysiak (16) – Polska; Zhang Changning (21), Li Yingying (18), Yuan Xinyue (12), Gong Xiangyu (11) – Chiny. Drużyna z Azji lepiej punktowały w ataku, blokiem (8–2) oraz zagrywką (4–3). Trzy asy dla Polski zaserwowała Łukasik.

Polki, podobnie jak w meczu ze Stanami Zjednoczonymi, postawiły się rywalkom w dwóch pierwszych setach, ale w trzecim wypadły zdecydowanie słabiej. W czternastu meczach wygrały 4 razy, a 10 spotkań przegrały; zgromadziły 13 punktów. Zajmują dwunaste miejsce w tabeli. Na zakończenie swej przygody z VNL 2021 Polki zmierzą się w niedzielę z Rosją.

Polska – Chiny 0:3 (24:26, 22:25, 16:25)

Polska: Klaudia Alagierska, Martyna Łukasik, Katarzyna Wenerska, Magdalena Stysiak, Zuzanna Górecka, Zuzanna Efimienko-Młotkowska – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Jagła (libero), Martyna Czyrniańska, Julia Nowicka. Trener: Jacek Nawrocki.
Chiny: Yingying Li, Di Yao, Xinyue Yuan, Yuanyuan Wang, Xiangyu Gong, Changning Zhang – Li Lin (libero) oraz Xia Ding, Yao Li. Trener: Lang Ping.