Zmarł Milkha Singh. Miał 91 lat

Inne
Zmarł Milkha Singh. Miał 91 lat
fot. PAP
W wieku 91 lat zmarł Milkha Singh, zwany "Latającym Sikhem".

W wieku 91 lat zmarł Milkha Singh, zwany "Latającym Sikhem", jeden z najsłynniejszych sportowców Indii. Powodem śmierci był COVID-19 - poinformowały indyjskie media.

- Straciliśmy giganta sportu, który porwał wyobraźnię narodu i zajmował szczególne miejsce w sercach Hindusów – napisał w mediach społecznościowych premier Indii Narendra Modi.

 

Milkha Singh urodził się w 1929 roku w Govindpurze w Pendżabie. Podczas walk o podział tej prowincji między Indie i Pakistan w 1947 roku był świadkiem śmierci swoich rodziców, brata i dwóch sióstr.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Jason Dupasquier. Uległ wypadkowi podczas kwalifikacji

 

Specjalizował się w biegu na 400 metrów. Trzykrotnie startował w igrzyskach olimpijskich - w Melbourne, Rzymie i Tokio, ale medalu nie wywalczył. W stolicy Włoch zajął czwarte miejsce z wynikiem 45,73 s, który pozostawał rekordem Indii przez prawie 40 lat. Był wielokrotnym złotym medalistą Igrzysk Azji oraz Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej.

 

W 2013 roku powstał film oparty na jego biografii pod tytułem "Bhaag, Milkha, Bhaag" ("Biegnij, Milkha, biegnij"), nawiązującym do ostatnich słów ojca, wzywającego syna do ucieczki ratującej życie.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie