Euro 2020: Szwajcaria - Turcja. Pewne zwycięstwo Helwetów

Szwajcaria zajęła trzecie miejsce w grupie A.

Reprezentacja Szwajcarii pokonała Turcję 3:1 w ostatnim spotkaniu grupy A Euro 2020. Imponującym wyczynem popisał się Steven Zuber. Szwajcarzy zajęli trzecie miejsce grupie i będą czekali na rozstrzygnięcia w pozostałych grupach. Turcy pożegnali się z mistrzostwami Europy.

Helweci objęli prowadzenie w szóstej minucie meczu. Najpierw akcję skrzydłem poprowadził Breel Embolo. Następnie piłka trafiła pod nogi Stevena Zubera, który zagrał do Harisa Seferovicia. 29-latek przełożył piłkę na lewą nogę i oddał niesygnalizowany strzał zza pola karnego. Futbolówka przeszła miedzy nogami Meriha Demirala i trafiła do siatki.

Po zdobyciu gola Helweci nie zaprzestali działań ofensywnych. Przyniosło to efekt w 26. minucie gry. Kapitalnym strzałem z ok. 18 metrów popisał się Xherdan Shaqiri. Piłka pofrunęła w samo okienko bramki Ugurcana Cakira. Kilka minut później mogło być 3:0. W sytuacji "sam na sam" z tureckim bramkarzem znalazł się Shaqiri. Dobra interwencja Cakira uchroniła Turcję przed stratą gola.

Najlepsze okazje do zdobycia gola dla reprezentacji Turcji miał Mert Muldur, lecz przy jego strzałach dwukrotnie na posterunku był Yann Sommer. Do przerwy utrzymało się dwubramkowe prowadzenie reprezentacji Szwajcarii.

Po zmianie stron wiele wskazywało na to, że Szwajcarzy ruszą do powiększania przewagi. Bardzo dobre sytuacje do strzelenia gola mieli Seferović i Embolo. Ostatecznie w 62. minucie gry bramkę zdobyli Turcy. Hakan Calhanoglu zagrał do Irfana Kahveciego, który skierował piłkę w górny róg bramki Sommera. Turcy zdobyli gola kontaktowego.

Sześć minut później Szwajcarzy ponownie wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Trzecią asystę w tym meczu zanotował Steven Zuber. Zawodnik Eintrachtu Frankfurt zagrał do Shaqiriego, który znalazł się w polu karnym i mocnym strzałem pokonał Ugurcana Cakira.

W 77. minucie gry niezłym strzałem z rzutu wolnego popisał się Granit Xhaka. Piłka odbiła się od słupka. Do końca meczu nic się nie zmieniło. Szwajcarzy odnieśli zwycięstwo i zajęli trzecie miejsce w grupie. Teraz czekają na rozstrzygnięcia w innych grupach. Bezpośredni awans z grupy A do fazy pucharowej uzyskały Włochy i Walia.

Szwajcaria - Turcja 3:1 (2:0)

Bramki: Seferović 6, Shaqiri 26, 68 - Kahveci 62

Szwajcaria: Yann Sommer - Silvan Widmer (90.+2 minuta Kevin Mbabu), Nico Elvedi, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Remo Freuler, Granit Xhaka, Steven Zuber (85. Loris Benito), Xherdan Shaqiri (75. Ruben Vargas) - Breel Embolo (86. Admir Mehmedi), Haris Seferovic (75. Mario Gavranovic)

Turcja: Ugurcan Cakir - Zeki Celik, Merih Demiral, Caglar Soyuncu, Kaan Ayhan (64. Okay Yokuslu), Mert Muldur - Cengiz Under (80. Kenan Karaman), Ozan Tufan (66. Yusuf Yazici), Hakan Calhanoglu (86. Dorukhan Tokoz), Irfan Kahveci (80. Orkun Kokcu) - Burak Yilmaz