5–10 w Lidze Narodów! Zwycięstwo polskich siatkarek na pożegnanie z Rimini

W meczu 15. kolejki Ligi Narodów siatkarek Polska wygrała z Rosją 3:2. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego miłym akcentem zakończyły rywalizację na turnieju w Rimini. Nie była to jednak udana wyprawa – reprezentacja Polski w całej imprezie uzyskała bilans meczów 5–10 i wypadła poniżej oczekiwań.

Reprezentantki Polski udanie rozpoczęły spotkanie z Rosjankami. Skutecznie prezentowały się w ataku, dołożyły zagrywkę i uzyskały wyraźną przewagę. Po asie serwisowym Klaudii Alagierskiej było 10:5, a w kolejnych akcjach Polki utrzymywały kilkupunktowy dystans (16:12, 19:14). W końcówce kontrolowały sytuację. Zuzanna Efimienko-Młotkowska efektownym atakiem ze środka wywalczyła piłkę setową, a Zuzanna Górecka zamknęła tę część meczu skutecznym atakiem (25:17).

Po dobrym otwarciu meczu, w drugim secie gra Polek załamała się. Pojawiło się sporo błędów, chaosu, co wykorzystały przeciwniczki. Biało-czerwone dotrzymywały kroku rywalkom do stanu 5:5, później Sborna popisała się punktową serią przy zagrywkach Ariny Fiodorowcewej i przejęła inicjatywę (5:11). Rosjanki utrzymywały przewagę. Zryw Polek nastąpił przy stanie 14:20, gdy na boisku pojawiły się Martyna Czyrniańska i Julia Nowicka. Rywalki zdołały jednak utrzymać przewagę. Blok Iriny Korolowej dał im piłkę setową, a Fiodorowcewa ustaliła wynik tej partii na 20:25.

Set numer trzy to udane otwarcie Polek. Uzyskały trzy oczka zaliczki na pierwszej przerwie, a po niej asem serwisowym popisała się Agnieszka Kąkolewska (9:5). Biało-czerwone rozkręcały się z akcji na akcję, znów kąsały rywalki zagrywką, skutecznie prezentowały się w ataku i dzięki temu utrzymywały punktowy dystans. Punktowy blok przyniósł Polkom piłkę setową (24:15), a atak Czyrniańskiej przyniósł brakujący punkt (25:16).

Siatkarki trenera Nawrockiego udanie rozpoczęły również kolejną partię (4:1). Środkowa część seta również należała do biało-czerwonych. Blok Kąkolewskiej oznaczał siedem oczek zaliczki na drugiej przerwie (16:9), później po ataku Stysiak było 18:13, ale Rosjanki ruszyły do odrabiania strat. Odrobiły straty przy zagrywkach Ksenii Smirnowej (18:19), później asa dołożyła jeszcze Irina Woronkowa (19:21) i Sborna pewnie zmierzała po zwycięstwo. Punktowy blok i atak blok-aut Fiodorowcewej przyniosły decydujące punkty (22:25).

O zwycięstwie w tym meczu miał więc zadecydować tie-break. Lepiej zaczęły go Polki. Gdy Katarzyna Wenerska popisała się zagrywką w linię dziewiątego metra, prowadziły 4:0. Po ataku Góreckiej miały pięć oczek zaliczki (8:3), później przyjmująca dołożyła punkt zagrywką (10:4). Przy takiej przewadze biało-czerwone nie dały już sobie wydrzeć zwycięstwa. Punktowy blok przyniósł piłkę meczową (14:6), a Łukasik skutecznym atakiem zakończyła seta (15:7).

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (26), Zuzanna Górecka (17), Martyna Łukasik (14), Agnieszka Kąkolewska (10) – Polska; Arina Fiodorowcewa (17), Irina Korolowa (17), Irina Woronkowa (13) – Rosja.

Meczem z Rosją reprezentantki Polski zakończyły zmagania w tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarek. Drużyna trenera Jacka Nawrockiego uzyskała bilans 5 zwycięstw – 10 porażek i wywalczyły 15 punktów. W końcowej klasyfikacji zajęły 11. miejsce. O medale powalczą cztery czołowe drużyny fazy zasadniczej: USA, Brazylia, Japonia i Turcja.

Polska – Rosja 3:2 (25:17, 20:25, 25:16, 22:25, 15:7)

Polska: Klaudia Alagierska, Martyna Łukasik, Katarzyna Wenerska, Magdalena Stysiak, Zuzanna Górecka, Zuzanna Efimienko-Młotkowska – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Jagła (libero), Martyna Czyrniańska, Julia Nowicka, Agnieszka Kąkolewska. Trener: Jacek Nawrocki.
Rosja: Arina Fiodorowcewa, Jewgienija Starcewa, Irina Korolowa, Irina Fietisowa, Anna Łazariewa, Irina Woronkowa – Anna Podkopajewa (libero) oraz Polina Matwiejewa, Ksenia Smirnowa, Julia Browkina, Tatjana Koszelewa. Trener: Sergio Busato.