Rajd Polski: Aleksiej Łukjaniuk wygrał rywalizację

Moto
Rajd Polski: Aleksiej Łukjaniuk wygrał rywalizację
Fot. PAP
Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 Rally2) wygrał Rajd Polski, pierwszą rundę mistrzostw Europy.

Obrońca tytułu wywalczonego w sezonie 2020 Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 Rally2) wygrał Rajd Polski, pierwszą rundę mistrzostw Europy. Trzeci w klasyfikacji Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia Rally2 Evo) okazał się najlepszy w drugiej rundzie mistrzostw kraju.

Drugie miejsce ze stratą 18,4 s wywalczył doświadczony Norweg Andreas Mikkelsen (Skoda Fabia Rally2 Evo), a najlepszy z Polaków Marczyk stracił 1.54,7.

 

25-letni łodzianin zwyciężył w klasyfikacji rajdowych samochodowych mistrzostw Polski i umocnił się na pozycji lidera cyklu. To jego druga wygrana w tegorocznych RSMP, na początku czerwca triumfował także w Rajdzie Żmudzi.

 

Rywalizacja w Europie miała się w tym roku rozpocząć w maju Rajdem Azorów, ale został on z powodu pandemii COVID-19 przełożony na termin jesienny. Rajd Polski, który był także drugą rundą mistrzostw kraju, także był rozegrany po przerwie, gdyż w 2020 roku został odwołany z powodu pandemii.

 

Łukjaniuk objął prowadzenie w sobotę drugiego dnia imprezy po siódmym odcinku, gdy z drogi wypadł lider po sześciu odcinkach, jego rodak Nikołaj Griazin (VW Polo GTi R5). Przed startem do siódmego, pechowego dla siebie, Griazin miał ponad 40 s przewagi nad Łukjaniukiem. Ale na śliskiej, już mocno zniszczonej nawierzchni nie utrzymał samochodu na drodze i wypadł z trasy.

 

Auto zostało mocno poobijane, ale nie było na tyle uszkodzone, aby nie można było jazdy kontynuować. Rosjanin dojechał do mety, ale stracił na tym odcinku do jego zwycięzcy Łukjaniuka 51,1 s i spadł w klasyfikacji na drugą pozycję.

 

Jadąc na start ostatniego sobotniego odcinka na torze Mikołajki Griazin ponownie miał pecha, dwa razy złapał kapcia i zakończył jazdę, gdyż nie miał w samochodzie drugiej zapasowej opony. W tej sytuacji nie ukończył drugiego etapu i pomimo zapowiedzi zespołu w niedzielę nie wystartował w systemie Super Rally.

 

Na siódmym odcinku jazdę przerwał także Craig Breen (Hyundai I20 R5). W samochodzie doszło do awarii zawieszenia. Pierwszą "przygodę" w sobotę Irlandczyk miał już na końcówce czwartego odcinka specjalnego, gdy stracił około jednej minuty i w klasyfikacji spadł na siódme miejsce.

 

Samochód Breena został naprawiony, w niedzielę Irlandczyk wygrał nawet trzy z sześciu OS-ów, ale strat nie był w stanie odrobić i ostatecznie zajął 43. miejsce ze stratą ponad 21 minut do Łukjaniuka.

 

Drugą rundą mistrzostw Europy będzie w dniach 1-3 lipca Rajd Lipawy. Trzecią rundą RSMP ma być w połowie lipca Rajd Nadwiślański.

MB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie