Copa America: Niespodziewana wygrana Peru z Kolumbią

Pierwsze zwycięstwo reprezentacji Peru w tegorocznym turnieju Copa America.

Piłkarze reprezentacji Peru odnieśli pierwsze zwycięstwo w tegorocznym turnieju Copa America, który odbywa się w Brazylii. W niedzielę miejscowego czasu pokonali niespodziewanie Kolumbię 2:1. W innym spotkaniu grupy B Wenezuela zremisowała z Ekwadorem 2:2.

Kolumbijczycy nie przegrali żadnego z dziesięciu poprzednich meczów z Peru. O ich porażce na stadionie w mieście Goiania przesądziło w 64. minucie samobójcze trafienie, które zaliczył znany obrońca Yerry Mina (piłka odbiła się od jego klatki piersiowej).

Już pierwsza bramka dla Peru w tym meczu, zdobyta w 17. minucie przez Sergio Penę, oznaczała zakończenie imponującej serii siedmiu spotkań Kolumbii w Copa America bez straconego gola. Na początku drugiej połowy wyrównał z rzutu karnego Miguel Borja.

W tabeli grupy B prowadzi Brazylia z kompletem sześciu punktów i imponującym bilansem bramek 7-0.

Uczestników Copa America podzielono na dwie grupy po pięć zespołów, a do fazy pucharowej awansują aż po cztery z każdej. Finał ma się odbyć 10 lipca na Maracanie w Rio de Janeiro.

Brazylia została organizatorem mistrzostw Ameryki Południowej dopiero 31 maja, zastępując Argentynę i Kolumbię, które zmagają się z pandemią COVID-19, a ten drugi kraj dodatkowo z kryzysem społeczno-politycznym. Z powodu organizacyjnych problemów z rywalizacji wycofały się zaproszone ekipy Kataru i Australii.

Wyniki niedzielnych meczów:

grupa B
Kolumbia - Peru 1:2 (0:1)
Bramki: dla Kolumbii - Miguel Borja (53-karny); dla Peru - Sergio Pena (17), Yerry Mina (64-samob.)

Wenezuela - Ekwador 2:2 (0:1)
Bramki: dla Wenezueli - Edson Castillo (51), Ronald Hernandez (90+1); dla Ekwadoru - Eduar Preciado 39, Gonzalo Plata 71