Euro 2020. Austria - Ukraina. Podopieczni Franco Fody zagrają w 1/8 finału

Austria wywalczyła awans do kolejnej fazy ME.

Reprezentacja Austrii pokonała 1:0 Ukrainę w spotkaniu ostatniej kolejki grupy C Euro 2020. Gola na wagę zwycięstwa zdobył Christoph Baumgartner. Podopieczni Franco Fody zajęli drugie miejsce w grupie i zapewnili sobie awans do kolejnej rundy. Ukraińcy uplasowali się na trzeciej lokacie i muszą czekać na rozstrzygnięcia w pozostałych grupach.

Austriacy otworzyli wynik meczu w 21. minucie gry. Z rzutu rożnego centrował David Alaba. W polu karnym dobrze na piłkę nabiegał Christoph Baumgartner. Zawodnik Hoffenheim uwolnił się spod opieki obrońcy i skierował piłkę do siatki. Ukraińcy mogli wyrównać w 29. minucie, lecz uderzenie Mykoły Szaparenki wybronił Daniel Bachmann

Trzy minuty później boisko musiał opuścić Baumgartner. Strzelec gola doznał kontuzji i zastąpił go Alexander Shopf. Później świetne okazje do wpisania się na listę strzelców mieli Konrad Laimer i Marko Arnautović. Przy uderzeniu pierwszego dobrze interweniował Buszczan, zaś w drugi fatalnie spudłował w wybornej sytuacji "sam na sam".

W końcówce pierwszej połowy dwójkową akcję zmarnował duet Sabitzer - Arnautović. Ostatnim akordem pierwszej części gry był niecelny strzał Stefana Lainera. Austria zeszła na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem, choć miała okazje ku temu, by prowadzić wyżej.

Po zmianie stron długo nie oglądaliśmy dogodnych okazji bramkowych. Dopiero w 62. minucie Bachmann musiał ratować Austriaków przed stratą gola po stałym fragmencie gry. Tempo gdy było wyraźnie spokojniejsze niż w pierwszej odsłonie rywalizacji.

Posiadanie piłki było wyrównane, ale momentami można było odnieść wrażenie, że Austriacy bliżej są zdobycia gola na 2:0 niż Ukraina strzelenia bramki wyrównującej. Dopiero w końcówce podopieczni Andrija Szewczenki przesunęli się pod bramkę rywali, ale nie przyniosło to efektu bramkowego.

Ostatecznie rezultat meczu się nie zmienił i gracze trenera Fody dowieźli skromne zwycięstwo. Austriacy już awansowali do 1/8 finału Euro 2020. Ukraińcy zajęli trzecie miejsce w grupie, a zatem będą musieli poczekać na rozstrzygnięcia w innych grupach. Będzie to kluczowe dla układu sił w klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc.

Ukraina - Austria 0:1 (0:1)

Bramka: Baumgartner 21

Ukraina: Heorhij Heorhij Buszczan - Ołeksandr Karawajew, Ilia Zabarny, Mykoła Matwiejenko, Witalij Mykołenko (85. Artem Biesiedin) - Andrij Jarmołenko, Mykoła Szaparenko (68. Marlos ), Serhij Sydorczuk, Rusłan Malinowski (46. Wiktor Cygankow), Ołeksandr Zinczenko - Roman Jaremczuk.

Austria: Daniel Bachmann - Stefan Lainer, Aleksandar Dragovic, Martin Hinteregger, David Alaba - Konrad Laimer (72. Stefan Ilsanker), Christoph Baumgartner (32. Alessandro Schoepf), Xaver Schlager, Marcel Sabitzer, Florian Grillitsch - Marko Arnautovic (90. Sasa Kalajdzic).