Euro 2020: Rosja - Dania. Szalony mecz w Kopenhadze! Pięć goli i awans Duńczyków

Dania zagra w 1/8 finału Euro 2020.

Kapitalne widowisko obejrzeli kibice zgromadzeni na Parken w Kopenhadze. Reprezentacja Danii pokonała Rosję 4:1 w spotkaniu grupy B Euro 2020. Duńczycy zapewnili sobie awans do 1/8 finału, z kolei Rosjanie odpadli z turnieju.

Początek meczu należał do Duńczyków, którzy utrzymywali się z piłką na połowie rywali, ale nie byli w stanie sobie stworzyć dobrej okazji do zdobycia gola. Jako pierwsi bliscy zdobycia gola byli Rosjanie. Indywidualną akcją popisał się Aleksandr Gołowin. Pomocnik AS Monaco przedarł się środkiem pola i oddał strzał. W tej sytuacji dobrze interweniował Kasper Schmeichel

Ta akcja była impulsem do ataku dla "Sbornej". Rosjanie zaczęli grać agresywniej i zaczęli coraz śmielej atakować. Duńczycy nie pozostawali jednak dłużni. W 29. minucie gry Pierre-Emile Hojbjeg oddał atomowy strzał z dystansu, który nieznacznie minął światło bramki. `W końcu dopięli swego w 38. minucie spotkania. Pozycję do strzału przed polem karnym wywalczył sobie Mikkel Damsgaard. Piłkarz Sampdorii mocnym strzałem pokonał Matwieja Safonowa

Zdobyta bramka napędziła Duńczyków, którzy walczyli o podwyższenie prowadzenia, lecz do przerwy nie udało im się zmienić wyniku.

Kwadrans po zmianie stron fatalny błąd popełnił Roman Zobnin. Pomocnik Spartaka Moskwa niedokładnie podał do bramkarza. Piłkę przechwycił Yussuf Poulsen, który bez większych problemów skierował piłkę do siatki. Wydawało się, że Duńczykom nic już nie zagrozi.  Tymczasem w 69. minucie gry arbiter podyktował karnego dla Rosji. "Jedenastkę" na gola zamienił Artiom Dziuba

Później przeważali Duńczycy. Przełomowa okazała się 79. minuta meczu. W ciągu minuty trzema fenomenalnymi interwencjami popisał się Safonow. Kiedy Rosjanie wybili piłkę z pola karnego, do futbolówki dopadł nabiegający Andreas Christensen. Środkowy obrońca oddał potężny strzał z pierwszej piłki. Z tym uderzeniem Safonow już sobie nie poradził. Było już 3:1.

Chwilę później czwartego gola po kontrataku zdobył Joakim Maehle. W tym samym czasie Belgia wyszła na dwubramkowe prowadzenie w meczu z Finlandią. Taki wynik pozwolił Danii wyjść z drugiego miejsca. Natomiast Rosja zajęła ostatnie miejsce w grupie i odpadła z turnieju.

Rosja - Dania 1:4 (0:1)

Bramki: Dziuba 70 - Damsgaard 38, Poulsen 59, Christensen 79, Maehle 82

Rosja: Matwiej Safonow - Mario Fernandes, Igor Diwiejew, Georgij Dżikija, Fiodor Kudriaszow (67. Wiaczesław Karawajew), Daler Kuziajew (67. Maksym Muchin) - Aleksiej Miranczuk (61. Aleksandr Sobolew), Magomed Ozdojew (61. Rifat Żemaletdinow), Roman Zobnin, Aleksandr Gołowin - Artiom Dziuba.

Dania: Kasper Schmeichel - Andreas Christensen, Simon Kjaer, Jannik Vestergaard - Daniel Wass (60. Jens Stryger Larsen), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (86. Mathias Jensen), Joakim Maehle - Martin Braithwaite (85. Andreas Cornelius), Yussuf Poulsen (60. Kasper Dolberg), Mikkel Damsgaard (72. Christian Noergaard).