Polscy siatkarze w półfinale Ligi Narodów po zwycięstwie nad Iranem

W meczu 14. kolejki Ligi Narodów siatkarze reprezentacji Polski wygrali z Iranem 3:0. Podopieczni trenera Vitala Heynena, mimo słabszych momentów, odnieśli zdecydowane zwycięstwo i zapewnili sobie miejsce w czołowej czwórce. W środę na zakończenie fazy zasadniczej VNL 2021 Polacy zmierzą się z Francją, a w sobotę zagrają w półfinale tej imprezy.

Polacy rozpoczęli to spotkanie efektownie, bo po serii dobrych zagrywek Aleksandra Śliwki prowadzili 5:0. Trener Władimir Alekno posłał w bój eksperymentalny skład, który początkowo nie był w stanie nawiązać wyrównanej walki z mistrzami świata. Irańczycy popełniali sporo błędów, co wykorzystywali biało-czerwoni, systematycznie powiększając przewagę (15:6). W końcówce na parkiecie pojawiły się irańskie gwiazdy Sa’id Maruf i Amir Ghafour, a Polacy stracili koncentrację. W efekcie Iran zmniejszył straty (22:20). Trzy ostatnie słowa należały jednak do ekipy Vitala Heynena. Dwa skuteczne ataki Jakuba Kochanowskiego i as serwisowy Śliwki przyniosły im zwycięstwo 25:20.

Początek drugiej partii to wyrównana walka obu drużyn. W środkowej części seta Polacy odskoczyli na cztery oczka 912:8), ale znów zaczęli popełniać proste błędy i rywale odrobili straty (14:14). Jeszcze przy stanie 20:20, gdy asem serwisowym popisał się Bardia Saadat. Końcówka znów jednak należała do reprezentacji Polski. Dobrze w polu serwisowym prezentował się Kochanowski, a dwa ostatnie słowa należały do Łukasza Kaczmarka (25:20).

Set numer trzy to efektowny początek biało-czerwonych (6:0). W dalszej części seta utrzymywali przewagę, prezentując się lepiej, niż w poprzednich partiach. W końcówce kontrolowali sytuację i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Po błędzie rywali różnica wynosiła już dziesięć oczek (23:13). Piłkę meczową dał im autowy atak rywali, a spotkanie zamknął asem serwisowym Bartosz Bednorz (25:16).

Najwięcej punktów: Jakub Kochanowski (12), Aleksander Śliwka (10) – Polska; Morteza Sharifi (11) – Iran. To był mecz błędów własnych – Polacy popełnili ich 21, a rywale aż 27. Polscy siatkarze byli skuteczniejsi w ataku, lepiej też punktowali blokiem (11–5) oraz zagrywką (6–3).

Reprezentacja Polski odniosła dwunaste zwycięstwo podczas turnieju w Rimini i zagwarantowała sobie awans do Final Four. W ostatnim meczu fazy zasadniczej zmierzy się w środę z Francuzami. Półfinały zostaną rozegrane w sobotę (26 czerwca), a mecze o medale w niedzielę (27 czerwca).

Polska – Iran 3:0 (25:20, 25:20, 25:16)

Polska: Maciej Muzaj, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka, Bartosz Bednorz, Piotr Nowakowski, Grzegorz Łomacz – Damian Wojtaszek (libero) oraz Tomasz Fornal, Łukasz Kaczmarek. Trener: Vital Heynen.
Iran: Javad Karimisouchelmaei, Aliasghar Mojarad, Amirhossein Esfandiar, Morteza Sharifi, Masoud Gholami, Bardia Saadat – Arman Salehi (libero) oraz Amir Ghafour, Sa’id Maruf. Trener: Władimir Alekno.