Porażka polskich koszykarzy. Minimalne zwycięstwo Brazylii

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała z Brazylią 65:68 (5:18, 21:20, 19:17, 20:13) w towarzyskim meczu rozegranym w Gliwicach.

O pierwszej kwarcie polscy koszykarze chyba chcieli szybko zapomnieć. W 3. minucie był remis 5:5, a potem 13 punktów z rzędu zdobyli goście. Nie pomógł głośny doping sporej liczby zgromadzonych w hali kibiców, ani przerwa, o jaką poprosił trener gospodarzy Mike Taylor. Jego zawodnicy mieli problem z wypracowaniem pozycji rzutowych. Dobrze broniący Brazylijczycy powiększali przewagę.

W drugiej części początkowo Polacy odrabiali straty – po „trójce” Michała Sokołowskiego było 26:32, jednak rywale na więcej im nie pozwolili, a sami zdobyli sześć punktów i w połowie spotkania wynik brzmiał 26:38. Gospodarze w kolejnej odsłonie parę razy „rozgrzali” kibiców widowiskowymi akcjami, postawili też trudniejsze warunki w obronie. Żywiołowo przy linii bocznej reagował na przebieg gry trener Brazylii Aleksandar Petrovic. Ostatecznie jego zespół po 30 minutach prowadził 10 punktami (55:45) Prawdziwe emocje zaczęły się w czwartej kwarcie. Po rzucie za trzy Jakuba Garbacza przewaga gości stopniała do trzech punktów (56:59). Część widzów obserwowała rywalizację na stojąco, skończyło się porażką biało-czerwonych 65:68.

Polacy w Gliwicach przygotowują się do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, który 29 czerwca rozpocznie się w Kownie. W trakcie zgrupowania kolejno pokonali Meksyk 80:75, przegrali z Rosją 63:78, wysoko wygrali z Tunezją 89:66, a potem po dogrywce z Łotwą 75:73.

Dwumecz z Brazylijczykami (wtorek, środa) jest ostatnim testem przed wyjazdem do Kowna. Brazylia, tak jak Meksyk, Tunezja i Rosja, także przygotowuje się do olimpijskich kwalifikacji, które odbędą się w Splicie. Klasyfikowana jest obecnie na 11. miejscu w rankingu FIBA, dwa miejsca wyżej od biało-czerwonych.

W dotychczasowych meczach o punkty biało-czerwoni wygrali raz: 33:25 na igrzyskach olimpijskich w Berlinie (1936) i ponieśli cztery porażki. W składzie Polaków zabrakło Aleksandra Dziewy, któremu selekcjoner Mike Taylor podziękował już za udział w zgrupowaniu. Na środę ma być gotowy zmagający się z urazem barku doświadczony Łukasz Koszarek. Na Litwie do ekipy dołączy jeszcze rozgrywający A.J.Slaughter.

W Kownie grupowymi rywalami Polaków będą reprezentacje Słowenii oraz Angoli. Dwie najlepsze drużyny grupy zagrają następnie w półfinale z Litwą, Koreą lub Wenezuelą. Tylko zwycięzca całego turnieju zagra w Tokio. W przypadku awansu na igrzyska biało-czerwoni zagrają w grupie C z Argentyną, Japonią i Hiszpanią. Koszykarski turniej w Tokio zostanie rozegrany od 25 lipca do 7 sierpnia 2021 r.