Polska - Szwecja. Porażka Polaków i pożegnanie z turniejem

Polska odpadła z Euro 2020.

Reprezentacja Polski pożegnała się z turniejem Euro 2020. Podopieczni Paulo Sousy w ostatniej kolejce fazy grupowej zmierzyli się ze Szwecją, z którą przegrali 2:3. Biało-Czerwoni zajęli tym samym ostatnie miejsce w grupie E.

Spotkanie rozpoczęło się fatalnie dla Polaków. Już w 2. minucie prowadzenie Szwedom dał Emil Forsberg. Zawodnik RB Lipsk wykorzystał niezdecydowanie polskich piłkarzy - kiepsko zachował się zwłaszcza Kamil Jóźwiak, który we własnym polu karnym nie trafił w piłkę, dzięki czemu ofensywny zawodnik znalazł się w doskonałej sytuacji i pokonał Szczęsnego uderzeniem z lewej nogi.

W 14. minucie mogło być 2:0 dla Szwecji. Świetnie z piłką zabrał się Alexander Isak, który szukał w polu karnym swojego kolegi, jednak w ostatniej chwili skutecznie interweniował Bartosz Bereszyński. W 17. minucie powinno być 1:1. Dośrodkowanie z rzutu rożnego strzałem wykończył Robert Lewandowski, jednak piłka po uderzeniu głową napastnika Bayernu Monachium trafiła w poprzeczkę. Podobnie przy dobitce - kapitan polskiej kadry po raz drugi strzelił zaledwie w obramowanie bramki strzeżonej przez Robina Olsena.

W dalszej części pierwszej połowy Polacy mieli przewagę, jednak wrzutki Biało-Czerwonych nie potrafili sobie stworzyć konkretnych sytuacji po dużej liczbie stałych fragmentów. W doliczonym czasie groźnie z dystansu uderzył Piotr Zieliński, jednak świetnie interweniował Olsen. Identycznie rozpoczęła się druga połowa - strzał zza pola karnego pomocnika Napoli efektownie sparował były golkiper Romy.

W 50. minucie Robin Quaison starał się podwyższyć prowadzenie reprezentacji Polski, jednak dobrze interweniował Szczęsny. Chwilę później z dystansu uderzył Grzegorz Krychowiak, ale ponownie świetnie spisał się Olsen. W 57. minucie w polu karnym Polaków raz jeszcze szalał Isak, jednak nie był w stanie pokonać Szczęsnego.

Co nie udało się Isakowi, wyszło ponownie Forsbergowi. Dynamiczną indywidualną akcją popisał się Dejan Kulusevski, który dograł do Forsberga, a ten pewnym uderzeniem pokonał Szczęsnego. Na odpowiedź Polaków nie trzeba było długo czekać. Dokładnym strzałem z kilkunastu metrów popisał się Lewandowski i tym razem Olsen nie miał szans na skuteczną obronę.

Piłkarze Sousy starali się doprowadzić do wyrównania i udało im się to w 85. minucie. Gola na 2:2 strzelił Lewandowski, który wykorzystał dośrodkowanie Przemysława Frankowskiego z lewej strony i pokonał Olsena. Chwilę później groźnie piłkę w pole karne wstrzelił "Lewy", ale świetnym refleksem popisał się golkiper Evertonu. W doliczonym czasie gry trafienie na 3:2 dla Szwecji zanotował Viktor Claesson. Wygrana dała Szwedom pierwsze miejsce w grupie E.

Polacy zakończyli tym samym swój udział w turnieju Euro 2020. Biało-Czerwoni zdobyli w grupie jeden punkt, remisując 1:1 z Hiszpanią. Podopieczni Sousy musieli uznać wyższość Słowacji w pierwszym meczu w fazie grupowej, a w ostatniej - Szwecji. Taki dorobek punktowy dał Polakom ostatnie miejsce w grupie E.

Szwecja - Polska 3:2 (1:0)
Bramka: Forsberg 2, 59, Claesson 90 - Lewandowski 61, 85

Szwecja: Robin Olsen - Mikael Lustig (68. Emil Krafth), Victor Lindeloef, Marcus Danielson, Ludwig Augustinsson - Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Kristoffer Olsson, Emil Forsberg (78. Viktor Claesson) - Robin Quaison (55. Dejan Kulusevski), Alexander Isak (68. Marcus Berg)

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek - Kamil Jóźwiak (61. Jakub Świerczok), Grzegorz Krychowiak (78. Przemysław Płacheta), Mateusz Klich (73. Kacper Kozłowski), Piotr Zieliński, Tymoteusz Puchacz (46. Przemysław Frankowski) - Karol Świderski, Robert Lewandowski