Portugalska sędzia pomogła w reanimacji dwóch piłkarzy, w dwóch różnych meczach

Piłka nożna
Portugalska sędzia pomogła w reanimacji dwóch piłkarzy, w dwóch różnych meczach
fot. PAP
Sędzia Eunice Mortagua podjęła skuteczną reanimację dwóch zawodników.

Prowadząca spotkania piłki nożnej mężczyzn w dystrykcie Aveiro, w północnej Portugalii, sędzia Eunice Mortagua podjęła skuteczną reanimację dwóch zawodników, którzy w trakcie dwóch różnych meczów rozgrywek okręgowej ligi juniorów zasłabli i przestali oddychać.

Do dramatycznych wydarzeń doszło tego samego dnia - potwierdził w piątek Portugalski Związek Sędziów Piłki Nożnej (APAV).

 

- Ostatniej soboty nie zapomnę do końca życia. Pierwszy raz w mojej 25-letniej karierze sędziowskiej doszło do zdarzeń, podczas których musiałam podjąć się reanimacji zawodników - powiedziała Mortagua w rozmowie z portugalskimi mediami.

 

Do pierwszego dramatycznego wydarzenia doszło w sobotę wczesnym rankiem na boisku w miejscowości Valongo de Vouga. W trakcie meczu juniorów sędzia piłkarska musiała przeprowadzić akcję reanimacyjna u 18-latka, który po zderzeniu z rywalem stracił przytomność.

 

ZOBACZ TAKŻE: Ranking FIFA: Awans reprezentacji Polski

 

- Zawodnik miał trudności w oddychaniu, pojawiły się też u niego drgawki - opisała zdarzenie 47-letnia arbiter z Aveiro wskazując, że akcję reanimacyjną prowadziła do czasu przybycia karetki pogotowia.

 

Wyjaśniła, że w kolejnym spotkaniu, jakie prowadziła kilka godzin później w mieście Famalicao, doszło do podobnego zdarzenia z udziałem 17-letniego zawodnika. Także u tego gracza po chwilowym zatrzymaniu oddychania konieczne było przeprowadzenie reanimacji. Badania w szpitalu potwierdziły, że u zawodnika doszło do trzykrotnego zatrzymania pracy serca.

 

- Na boiskach klubów okręgowego poziomu rozgrywek w Portugalii rzadko występuje specjalistyczny sprzęt medyczny, taki jak defibrylatory. Konieczne jest oczekiwanie na przybycie ambulansu - podsumowała Mortagua.

 

Według piątkowego komunikatu APAV obaj poszkodowani zawodnicy wyszli już ze szpitali, ale dotychczas nie wznowili treningów.

agb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Francja - Chile. Skrót meczu

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie