Euro 2020: O krok od sensacji! Włosi lepsi od Austrii po dogrywce

Włochy awansowały do ćwierćfinału Euro 2020.

Reprezentacja Włoch w ćwierćfinale Euro 2020! Podopieczni Roberto Manciniego pokonali po dogrywce Austrię 2:1 i w następnej rundzie zmierzą się ze zwycięzcą pary Belgia - Portugalia.

Spotkanie odbyło się na stadionie Wembley w Londynie. Włosi przystąpili do niego po komplecie zwycięstw w fazie grupowej, zwyciężając odpowiednio Turcję i Szwajcarię 3:0 oraz Walię 1:0. W tym samym czasie Austria pokonała Macedonię Północną 3:1, przegrała z Holandią 0:2 i wygrała z Ukrainą 1:0.

Mecz stał pod znakiem dużej dominacji Italii, czego można było się spodziewać. Squadra Azzurra często oddawała strzały z różnych pozycji i różnej odległości, ale na ogół kończyły się one na defensorach Austriackich, którzy skutecznie je blokowali.

Najbliżej gola w pierwszej połowie był Ciro Immobile, który uderzeniem zza pola karnego trafił w poprzeczkę.

Austriacy ograniczali się do kontrataków, a swoją szansę miał Marko Arnautović, lecz jego mocny strzał z dystansu powędrował minimalnie nad bramką Italii.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie i nadal to Włosi kontrolowali przebieg wydarzeń. I gdy bramka dla ekipy Manciniego wisiała w powietrzu, na listę strzelców wpisał się... Arnautović. Radość Austriaków trwała jednak krótko, ponieważ weryfikacja VAR pokazała, że był on na spalonym i gol został anulowany.

Im bliżej końca regulaminowego czasu gry, tym oba zespoły starały się grać zachowawczo bez ryzyka utraty gola. W efekcie potrzebna była dogrywka.

A w niej wreszcie doczekaliśmy się goli. Zaczęli kapitalnie Włosi. W 95. minucie wynik otworzył Federico Chiesa, który wykorzystał dośrodkowanie z głębi pola, świetnie przyjął piłkę i mocnym strzałem z powietrza dał prowadzenie Italii.

Dziesięć minut później było już 2:0 dla zespołu z Półwyspu Apenińskiego, a autorem trafienia był Matteo Pessina, który z kilku metrów uderzeniem po długim rogu podwyższył rezultat.

Wydawało się, że taki scenariusz przed drugą połową dogrywki zapewni Italii spokojną grę, ale nic bardziej mylnego. W 114. minucie gola kontaktowego głową strzelił Sasa Kalajdzic, przedłużając nadzieję Austrii na korzystny wynik.

Na samym finiszu Włosi potrafili jednak utrzymać skromne prowadzenie i ostatecznie wygrali 2:1, awansując do ćwierćfinału Euro 2020.

Włochy - Austria 2:1 po dogrywce (0:0, 1:0)
Bramki: Chiesa 95, Pessina 105 - Kalajdzic 114

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Francesco Acerbi, Leonardo Spinazzola - Nicolo Barella (67. Matteo Pessina), Jorginho, Marco Verratti (67. Manuel Locatelli) - Domenico Berardi (84. Federico Chiesa), Ciro Immobile (84. Andrea Belotti), Lorenzo Insigne (106. Bryan Cristante)

Austria: Daniel Bachmann - Stefan Lainer (114. Christopher Trimmel), Aleksandar Dragovic, Martin Hinteregger, David Alaba - Konrad Laimer (114. Stefan Ilsanker), Xaver Schlager (106. Michael Gregoritsch), Marcel Sabitzer, Florian Grillitsch (106. Louis Schaub), Christoph Baumgartner (90. Alessandro Schoepf) - Marko Arnautovic (97. Sasa Kalajdzic)