Euro 2020: Walia - Dania. Duńczycy z awansem do ćwierćfinału

Dania wygrała z Walią w meczu 1/8 finału Euro 2020.

Reprezentacja Danii pokonała Walię 4:0 w meczu 1/8 finału EURO 2020 i awansowała do ćwierćfinału europejskich rozgrywek. Dwie bramki dla Duńczyków zdobył Kasper Dolberg, a po jednym trafieniu dołożyli Joakim Maehle oraz Martin Braithwaithe.

Jako pierwsi do dobrej okazji doszli zawodnicy Walii. W 10. minucie świetnie odnalazł się Gareth Bale, który strzałem z dystansu postraszył Danny'ego Warda. Piłka minęła jednak nieznacznie lewy słupek jego bramki.

Pierwsza okazja należała do Walii, ale to pierwsze trafienie odnotowali Duńczycy. W 27. minucie pięknym strzałem z krawędzi pola karnego popisał się Kasper Dolberg. Piłka wpadła do bramki tuż przy prawym słupku, co oznaczało, że to Dania wyszła na prowadzenie 1:0.

W 32. minucie Dolberg miał okazję na podwyższenie strzelając tym razem w kierunku lewego słupka. Czujnie zachował się Ward i obronił strzał Duńczyka.

Walia miała kłopoty nie tylko jeśli chodzi o wynik, ale także kontuzje. Urazu w 40. minucie doznał Connor Roberts, a w jego miejsce na murawie pojawił się Neco Williams.

Dania stanęła przed kolejną okazją jeszcze w pierwszej połowie. Z lewej strony strzelał Joakim Maehle, ale znów na wysokości zadania stanął Ward. Krótko potem arbiter zakończył pierwszą partię.

Drugą połowę wspaniale otworzyła Dania. Wszystko zaczęło się od Martina Braithwaithe'a w 48. minucie, który pomknął prawym skrzydłem i dośrodkował prosto w pole karne Walii. Piłka została przejęta przez walijskich obrońców, ale niefortunne wybicie wpadło pod nogi Dolberga, który nie zawahał się i uderzył na bramkę Warda. Mieliśmy wynik 2:0 dla Danii, a sytuacja Walii robiła się coraz trudniejsza.

Dania wciąż była w natarciu. W 66. minucie z piłką w obrębie pola karnego odnalazł się Mathias Jensen, ale jego strzał odbił się od prawego słupka. Ten gol mógł zakończyć to spotkanie, ale Walia wciąż miała iluzoryczne szanse na powrót gry.

Kolejna bramka wisiała w powietrzu. Swoich sił próbował Braithwaithe, Joachim Andersen i Andreas Cornelius, ale to Maehle dopiął swego. W 88. minucie znalazł się na wolnym polu, wyminął obrońcę i huknął pod poprzeczkę. Mieliśmy wynik 3:0. Tragedia Walijczyków trwała dalej.

To nie był koniec złych wiadomości dla Walii. Krótko po trzeciej bramce fatalnym faulem "popisał się" Harry Wilson za co ujrzał czerwoną kartkę.

Walię dobił jeszcze Braithwaite. Duńczyk przyjął piłkę w polu karnym i podobnie jak Maehle oszukał obrońcę. Jego strzał wpadł do siatki, a Dania pokonała Walię 4:0 po krótkiej wideoweryfikacji. To był prawdziwy pogrom! Sędzia krótko potem odgwizdał koniec spotkania.

Walia - Dania 0:4 (0:1)

Bramki: Dolberg 12, 48, Maehle 88, Braithwaite 90+4

Walia: Danny Ward - Connor Roberts (40. Neco Williams), Joe Rodon, Chris Mepham, Ben Davies - Daniel James (78. David Brooks), Joe Morrell (60. Harry Wilson), Aaron Ramsey, Joe Allen, Gareth Bale - Kieffer Moore (78. Tyler Roberts)

Dania: Kasper Schmeichel - Andreas Christensen, Simon Kjaer (77. Joachim Andersen), Jannik Vestergaard - Jens Stryger Larsen (77. Nicolai Boilesen), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (60. Mathias Jensen), Joakim Maehle - Mikkel Damsgaard (60. Christian Noergaard), Kasper Dolberg (69. Andreas Cornelius), Martin Braithwaite

Czerwona kartka: Wilson (90+1, za faul)