ME w tenisie stołowym: Jakub Dyjas awansował do finału debla

Jakub Dyjas i Cedric Nuytinck awansowali do finału gry podwójnej mistrzostw Europy w tenisie stołowym.

Jakub Dyjas i Belg Cedric Nuytinck awansowali do finału gry podwójnej mistrzostw Europy w tenisie stołowym. W sobotnim półfinale na warszawskim Torwarze wygrali z Portugalczykami Tiago Apolonią i Joao Monteiro 3:0 (11:8, 11:6, 11:5).

Mecz idealnie ułożył się dla świetnie grających Dyjasa i Nuytincka, którzy na pierwszą przerwę schodzili prowadząc 5:1, a następnie było 7:3, 8:5 i 9:6. Przy stanie 9:8 zareagowali trenerzy reprezentacji Polski i Belgii decydując się na tzw. time-out. Po minutowej przerwie Dyjas i Nuytinck wygrali dwie ostatnie akcje.

W miarę wyrównana walka trwała do połowy drugiego seta, a następnie Dyjas i Nuytinck "odjechali" rywalom. Przy 10:5 Dyjas miał piłkę kończącą z forhendu, którą przestrzelił, ale w następnej akcji uderzył skutecznie z backhandu. I wreszcie ostatni, popisowy set, w którym Polak i Belg wygrywali 3:0, a następnie 9:2 i 10:3.

Kilka godzin wcześniej w ćwierćfinale występujący na co dzień w Dekorglassie Działdowo Dyjas oraz Nuytinck pokonali Rosjan Kiriła Skaczkowa i Władimira Sidorenko 3:2 (11:8, 9:11, 5:11, 11:8, 11:4).

Polak miał już w dorobku medal ME w grze podwójnej, pięć lat temu wywalczył srebro z Danielem Górakiem. W Budapeszcie sięgnął wówczas również po brąz w singlu.

W niedzielę o godz. 16.10 w finale w Warszawie polsko-belgijski duet zagra z Rosjanami Lwem Kacmanem i Maksimem Grebniewem, którzy wyeliminowali węgierską parę Nandor Ecseki/Adam Szudi 3:2.

W historii mistrzostw kontynentu w deblu po złoto sięgnął w 2013 roku w podwiedeńskim Schwechat reprezentant Polski Wang Zeng Yi w parze z Chorwatem Tanem Ruiwu. Srebrne krążki wywalczyli: w 1996 roku w Bratysławie - Andrzej Grubba i Lucjan Błaszczyk, w 2002 w Zagrzebiu - Błaszczyk i obecny selekcjoner kadry narodowej Tomasz Krzeszewski, w 2007 w Belgradzie - Błaszczyk i Tan Ruiwu oraz w 2016 w Budapeszcie - Dyjas i Górak.

W niedzielę o złoto w deblu kobiet zagrają same Niemki - Petrissa Solja i Shan Xiaona zmierzą się z Sabine Winter i Niną Mittelham. Ostatnia z wymienionych ma już na koncie tytuł mistrzowski na Torwarze w mikście z Dang Qiu.