Euro 2020: Mistrzowie Europy poza turniejem, Belgia w ćwierćfinale!

Reprezentanci Belgii cieszą się z gola w meczu 1/8 finału Euro 2020 z Portugalią.

Reprezentacja Belgii pokonała broniących tytułu mistrzów Europy Portugalię 1:0 w meczu 1/8 finału Euro 2020, rozgrywanego w Sewilli. Jedynego gola w meczu zdobył pomocnik Borussii Dortmund Thorgan Hazard. "Czerwone Diabły" w ćwierćfinale zmierzą się z Włochami.

Reprezentacja Belgii przystąpiła do meczu jako drużyna, która wygrała wszystkie trzy mecze fazy grupowej, uzyskując w nich znakomity bilans bramek 7:1. Z kompletem dziewięciu punktów zespół Roberto Martineza zajął pierwsze miejsce w grupie B. Najlepszym strzelcem tego zespołu jest Romelu Lukaku, który w rozgrywkach grupowych strzelił trzy gole.

Portugalczycy, którzy bronią tytułu mistrzów Europy, awansowali do 1/8 finału jako najlepsza drużyna z trzecich miejsc. Za sobą mają rywalizację w grupie F, uznawanej za "grupę śmierci". O ile w pierwszym meczu wygrali 3:0 z Węgrami, ale w kolejnym spotkaniu przegrali z Niemcami 2:4, a na koniec zremisowali z mistrzami świata Francuzami 2:2. W każdym z tych spotkań gole zdobywał Cristiano Ronaldo, który z pięcioma trafieniami na koncie stał się liderem klasyfikacji strzelców Euro 2020.

Pierwszą okazję do zdobycia gola Portugalczycy mieli już w piątej minucie. Diogo Jota doszedł do krzyżowego podania, z dużą prędkością wbiegł w pole karne i oddał strzał z odległości 11 metrów. Piłka minęła jednak bramkę Belgów. Oprócz tej sytuacji, gra na początku meczu toczyła się w dość spokojnym tempie i środkowej strefie boiska.

Dwadzieścia minut później Ronaldo oddał potężny strzał z rzutu wolnego w odległości około 25 metrów od bramki rywali. Thibaut Courtois rzucił się w prawy róg bramki i z trudem odbił piłkę, ratując swój zespół przed utratą gola.

W 37. minucie zawodnicy Roberto Martineza wyprowadzili szybka kontrę, a Lukaku przebiegł pół boiska z piłką przy nodze. Ostatecznie portugalscy obrońcy zdołali mu ją odebrać tuż przed polem karnym. Chwilę później Thomas Meunier uderzył mocno sprzed pola karnego, ale piłka przeszła nad bramką, strzeżoną przez Rui Patricio.

W 42. minucie Belgowie w końcu strzelili pierwszego gola. Thorgan Hazard przyjął podanie od Thomasa Meuniera i oddał bardzo mocny strzał z 20 metrów, posyłając piłkę w długi róg bramki Portugalczyków. Do przerwy wynik nie uległ zmianie.

Tuż po przerwie boisko musiał opuścić kontuzjowany Kevin De Bruyne, który ucierpiał w starciu z Joao Palhinhą. Zastąpił go Dries Mertens.

Choć Portugalczycy musieli odrabiać straty, to w starciu z reprezentacją Belgii nie byli w stanie prowadzić gry. "Czerwone Diabły" utrzymywały się przy piłce, a gra toczyła się w środkowej strefie boiska. Portugalczycy starali się grać wysokim pressingiem, ale nie przynosiło to efektów. Nawet kiedy przejmowali piłkę, to nie byli w stanie zagrozić bramce, w której stał Thibaut Courtois.

Trener Fernando Santos robił, co mógł i wykorzystał limit zmian w składzie Portugalii, ale nie przyniosło to oczekiwanych efektów w postaci gola.

Bardzo groźnie pod bramką Belgii zrobiło się dopiero w 82. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Ruben Dias oddał strzał głową, jednak piłkę odbił Courtois. Moment później po strzale Raphaela Guerreiro piłka odbiła się od słupka belgijskiej bramki.

W 88. minucie Yannick Carrasco zmienił Edena Hazarda, który doznał kontuzji. Chwilę później wbiegł z piłką w pole karne Portugalczyków, jednak po kilkunastu sekundach dryblingu między obrońcami ostatecznie stracił piłkę. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie. Portugalczycy pożegnali się z turniejem Euro 2020, a Belgowie w ćwierćfinale zagrają z Włochami.

Belgia - Portugalia 1:0 (1:0)

Bramki: T. Hazard 42

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Thomas Vermaelen - Thomas Meunier, Youri Tielemans, Axel Witsel, Thorgan Hazard (90+5. Leander Dendoncker) - Kevin De Bruyne (48. Dries Mertens), Romelu Lukaku, Eden Hazard (87. Yannick Carrasco)

Portugalia: Rui Patricio - Diogo Dalot, Ruben Dias, Pepe, Raphael Guerreiro - Joao Moutinho (55. Joao Felix), Joao Palhinha (78. Danilo Pereira), Renato Sanches (78. Sergio Oliveira) - Bernardo Silva (55. Bruno Fernandes), Cristiano Ronaldo, Diogo Jota (70. Andre Silva)

Żółte kartki: Vermaelen, Alderweireld - Palhinha, Dalot, Pepe

Sędzia: Felix Brych (Niemcy).