Euro 2020: Sensacja w Budapeszcie. Holandia żegna się z turniejem!

Denzel Dumfries i jego koledzy z reprezentacji Holandii ćwierćfinał Euro 2020 obejrzy w telewizji.

Reprezentacja Czech sprawiła sensację i w niedzielnym meczu 1/8 finału Euro 2020 w Budapeszcie pokonała Holandię 2:0. Grający w osłabieniu po czerwonej kartce Matthijsa de Ligta zawodnicy "Oranje" stracili bramki po strzałach Tomasa Holesa oraz Patricka Schicka, dla którego było to czwarte trafienie w turnieju.

Bardzo dobrze spisująca się na Euro 2020 Holandia od początku była zdecydowanym faworytem niedzielnego meczu. Rywale od początku postawili im jednak twarde warunki rywalizacji.

Początek meczu toczył się w środkowej strefie boiska, a Czesi umiejętnie wybijali Holendrów z uderzenia. W 10. minucie Denzel Dumfries doszedł do prostopadłej piłki od Memphisa Depaya w polu karnym, zgrał piłkę głową i oddał strzał na pustą bramkę, ale skutecznie zablokował go Tomas Kalas, wybijając piłkę na rzut rożny.

W dalszej części meczu inicjatywę przejęli Czesi. Najpierw Tomas Soucek oddał niecelny strzał głową, a chwilę później strzał sprzed pola karnego oddawał Patrick Schick. Jego uderzenie pewnie obronił Maarten Stekelenburg.

W 38. minucie czeska drużyna przeprowadziła znakomitą akcję. Lukas Masopust oddaje piłkę w polu karnym do Antonina Baraka, który znalazł się w sytuacji sam na sam z holenderskim bramkarzem, jednak nie trafił w bramkę z odległości sześciu metrów.

Druga połowa meczu rozpoczęła się w spokojnym tempie. Reprezentacja Holandii nie rzuciła się do szaleńczych ataków, choć w 51. minucie miała wymarzoną okazję do zdobycia gola. Donyell Malen wyszedł na sytuację sam na sam z Thomasem Vaclikiem, jednak zamiast oddawać strzał niepotrzebnie próbował go mijać. W efekcie bramkarz Sevilli zdołał rzucić się po jego nogi i wyłapał piłkę.

Chwilę później de Matthijs de Ligt przerwał akcję rywali ręką, za co początkowo został ukarany przez sędziego Siergieja Karasiowa żółtą kartką, a po weryfikacji VAR - zobaczył czerwony kartonik i musiał opuścić boisko. Zespół trenera Franka de Boera znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, bo do końca meczu musiał grać w osłabieniu.

W 64. minucie w doskonałej sytuacji znalazł się Pavel Kaderabek, jednak jego strzał z odległości kilku metrów skutecznie zablokował Denzel Dumfries. Chwilę później Czesi w końcu strzelili pierwszego gola! Po dośrodkowaniu Antonina Baraka z rzutu wolnego pojedynek główkowy z Wijnaldumem wygrał Tomas Kalas, który zgrał piłkę do Tomasa Holesa, który z najbliższej ogległości strzałem głową pokonał Maartena Stekelenburga.

W 80. minucie Czesi przeprowadzili znakomitą akcję, po której strzelili Holendrom drugiego gola. Tomas Holes przejął piłkę w środkowej strefie boiska, popędził w kierunku pola karnego, gdzie odegrał piłkę do Patricka Schicka. Napastnik Bayeru Leverkusem oddał pewny strzał z pierwszej piłki, zdobywając swoją czwartą bramkę w turnieju Euro 2020.

Holandia - Czechy 0:2 (0:0)
Bramki: Holes 68, Schick 80

Holandia: Maarten Stekelenburg - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Matthijs de Ligt, Daley Blind (81. Jurrien Timber), Patrick van Aanholt (81. Steven Berghuis) - Marten De Roon (73. Wout Weghorst), Georginio Wijnaldum, Frenkie de Jong - Memphis Depay, Donyell Malen (57. Quincy Promes)

Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Tomas Kalas, Pavel Kaderabek - Lukas Masopust (79. Jakub Jankto), Tomas Holes (85. Alex Kral), Antonin Barak (90+2. Michal Sadilek), Tomas Soucek, Petr Sevcik (85. Adam Hlozek) - Patrik Schick (90+2. Michael Krmencik)

Żółte kartki: Dumfries, De Jong - Coufal

Czerwona kartka: De Ligt (55, za zagranie ręką)

Sędzia: Siergiej Karasiew (Rosja).