Liga Narodów siatkarzy: Słowenia bez szans! Francja z brązowym medalem

Francja z brązowymi medalami Ligi Narodów.

W spotkaniu o 3. miejsce w tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarzy reprezentacja Francji pokonała Słowenię 3:0 i tym samym zapewniła sobie brązowe medale tych rozgrywek.

W "małym finale" spotkali się Francuzi, którzy w półfinale musieli uznać wyższość Brazylii oraz Słoweńcy, którzy przegrali z Polakami. Ciężko było wskazać faworyta, tym bardziej, że w fazie zasadniczej tegorocznego turnieju Ligi Narodów oba zespoły stoczyły między sobą tie-breaka, który padł łupem Słoweńców.

Tym razem oglądaliśmy zupełnie inny przebieg rywalizacji, w którym prym od początku do końca wiedli Francuzi. W pierwszym secie szybko odskoczyli na kilka punktów i mimo że rywale zdążyli doprowadzić do remisu w połowie partii, to końcówka znowu należała do Earvina N'Gapetha i spółki.

Zwycięstwo "Trójkolorowych" w inauguracyjnej odsłonie 25:20 okazało się być... najbardziej wyrównanym setem w tym spotkaniu. W dalszej fazie dominacja Francji była jeszcze większa, chociaż początek drugiej odsłony wcale tego nie zwiastował. Byliśmy bowiem świadkami wyrównanej gry punkt za punkt aż do stanu 10:9 dla Les Blues. Wówczas w jednym ustawieniu zdobyli oni trzy "oczka" i od tego momentu zaczęli mozolnie powiększać przewagę. W efekcie wygrali pewnie 25:18.

Trzeci set był ostatnią deską ratunku dla Słoweńców, aby jeszcze wyjść z opresji. Nasi półfinałowi rywale wyszli na parkiet niesamowicie zmotywowanie, czego dowodem wysokie prowadzenie 7:3. Wydawało się, że na Francuzów może podziałać tzw. "syndrom trzeciego seta", ale ci nie pozwolili rywalom na ucieczkę, powoli punkt po punkcie odrabiając straty. Podopieczni Laurenta Tille doprowadzili do remisu 18:18, a od stanu 19:19 doszło do czegoś niebywałego. Otóż Francja zanotowała niesamowitą passę i wygrała całego seta... właśnie do 19! Ten efektowny finisz pozwolił im na wygraną 3:0 w całym spotkaniu i zdobyciu brązowych medali Ligi Narodów 2021!

Francja - Słowenia 3:0 (25:20,25:18,25:19)