ME koszykarek: Złoty medal dla Serbii

Serbki zdobyły złoty medal mistrzostw Europy koszykarek pokonując w finale w Walencji Francuzki 63:54 (14:11, 17:15, 17:14, 15:14). To ich drugi tytuł mistrzowski w historii - po raz pierwszy triumfowały w 2015 r. w Budapeszcie. To był piąty z rzędu przegrany finał reprezentacji "Trójkolorowych"...

Do sukcesu poprowadziła Serbię 32-letnia Sonja Vasic, która została uznana najlepszą koszykarką Eurobasketu (MVP) oraz znalazła się w pierwszej piątce turnieju.

Oprócz niej wyróżniono Belgijki, brązowe medalistki: Emmę Meesseman i Julie Allemand, Francuzkę Endene Miyem oraz reprezentująca Bośnię i Hercegowinę Jonquel Jones.

W finale Vasic uzyskała 12 pkt. Miała osiem zbiórek i sześć asyst. W całym turnieju miała średnio 15,5 pkt i 7,2 zbiórek.

Serbki, które w ćwierćfinale pokonały obrońcę trofeum Hiszpanię (74:61), zdominowały walkę w finale dzięki twardej i agresywnej obronie. Prowadziły od pierwszej do ostatniej minuty, a ich przewaga wynosiła od dwóch do 5 punktów (43:28 w 25. minucie).

Zespół trenerki Mariny Maljkovic, córki słynnego trenera Bożidara Maljkovica, wymusiły na rywalkach aż 19 strat i liczne rzuty oddawane ze złych pozycji - Francuzki miały zaledwie 34 procent skuteczności. Dwa lata temu Serbia wywalczyła w Eurobaskecie brąz.

Jednym z arbitrów finałowego spotkania był Wojciech Liszka ze Szczecina.

Mecz obejrzało, mimo obostrzeń związanych z pandemią, około 2000 kibiców, wśród których był czterokrotny mistrz NBA Francuz Tony Parker.

Gospodarzem ME 2023 będą Słowenia i Izrael.

Serbia - Francja 63:54 (14:11, 17:15, 17:14, 15:14)

Serbia: Yvonne Anderson 18, Jelena Brooks 15, Sonja Vasic 12, Ana Dabovic 9, Nevena Jovanovic 3, Tina Krajsnik 2, Angela Dugalic 2, Maja Skoric 2, Aleksandra Crvendakic 0, Sasa Cadjo 0

Francja: Valeriane Vukosavljevic 15, Marine Johannes 13, Alexia Chartereau 6, Sarah Michel 6, Sandrine Gruda 5, Gabby Williams 5, Endene Miyem 2, Helena Ciak 2, Olivia Epoupa 0, Alix Duchet 0