Tokio 2020: Znakomite wyniki Thomas na 200 m i Price w rzucie młotem

DeAnna Price przekroczyła granicę 80 metrów.

Podczas lekkoatletycznych kwalifikacji olimpijskich kadry USA w Eugene Gabby Thomas uzyskała drugi w historii wynik w biegu na 200 metrów - 21,61 s, a DeAnna Price została drugą po Anicie Włodarczyk zawodniczką, która w rzucie młotem przekroczyła granicę 80 m.

24-letnia Thomas zbliżyła się do rekordu świata swojej nieżyjącej rodaczki Florence Griffith-Joyner, która podczas igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku osiągnęła czas 21,34 s.

W sobotę bardzo dobrze pobiegły także Jenna Prandini - 21,89 i Anavia Battle - 21,95. Obie także zdobyły prawo startu na igrzyskach w Tokio. Królowa amerykańskiego sprintu Allyson Felix, która wywalczyła już kwalifikację olimpijską na 400 m, zajęła na krótszym o połowę dystansie piąte miejsce.

Price rzuciła młotem na odległość 80,31 m. Rekord świata należy do mistrzyni olimpijskiej z Londynu i Rio de Janeiro Anity Włodarczyk, która 28 sierpnia 2016 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie uzyskała 82,98 m.

Włodarczyk jest daleka od tej formy. W sobotę w mistrzostwach Polski w Poznaniu zajęła drugą lokatę z wynikiem 74,06, dającym jej na światowej liście w tym sezonie dopiero 12. miejsce. Zwyciężyła Malwina Kopron - 75,42, co jest siódmym tegorocznym rezultatem na świecie.

Price to mistrzyni świata z 2019 roku z Dauhy, gdzie Włodarczyk nie startowała.

Oprócz Thomas i Price, w Eugene zaimponował Rai Benjamin, uzyskując w biegu na 400 metrów przez płotki drugi wynik w historii - 46,84 s. Szybszy był tylko jego rodak Kevin Young na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku - 46,78 s.