Polki wicemistrzyniami Europy w rugby 7! Największy sukces w historii dyscypliny

Polskie rugbistki zajęły drugie miejsce w turnieju mistrzostw Europy Sevens Grand Prix Series w Moskwie i wywalczyły srebrny medal w klasyfikacji generalnej. Męska reprezentacja uplasowała się na ósmej pozycji zarówno w stolicy Rosji, jak i w zestawieniu łącznym. To największy sukces w historii polskiego rugby, zarówno kobiecego jak i męskiego.

Polki w ostatniej części dwudniowej rywalizacji przegrały z reprezentantkami gospodarzy 5:33 i wygrały ze Szkotkami 29:14.

Zarówno w turnieju w Moskwie, jak i w klasyfikacji generalnej kolejność na dwóch pierwszych miejscach była taka sama. Przed Biało-Czerwonymi znalazły się Rosjanki. W zestawieniu łącznym brano też pod uwagę wyniki pierwszego turnieju Sevens Grand Prix Series, który odbył się w Lizbonie. Polki były wówczas czwarte.

W zestawieniu łącznym trzecią lokatę wywalczyły Hiszpanki.

- Czujemy wielką ulgę, bo w końcu udało nam się zdobyć ten upragniony medal. Ciężko pracowałyśmy i trenowałyśmy na ten sukces. Byłyśmy bardzo dobrze nastawione na każdy mecz. Uważam, że zagrałyśmy dobre zawody - podkreśliła na antenie Polskiego Radia kapitan naszej reprezentacji, Karolina Jaszczyszyn.

- Od początku wierzyłam w nasz sukces. Ja tam właściwie byłam z dziewczynami na boisku. Popłakałam się dwa razy. To jest niesamowita chwila. Wicemistrzostwo należało nam się, bo dziewczyny przez lata ciężko na to pracowały. To największy sukces w historii nie tylko kobiecego, ale polskiego rugby – powiedziała portalowi gdansk.pl Marlena Mroczyńska, prezes Biało-Zielonych Ladies Gdańsk.

Trzon reprezentacji Polski stanowią zawodniczki właśnie z gdańskiego klubu. Sukces Biało-Czerwonych jest tym większy, że rugby nie jest w Polsce sportem zawodowym. Większość zawodniczek na co dzień łączy grę w rugby z pracą lub nauką. Finansową rekompensatę za uprawianie dyscypliny stanowią zaś dla nich wyłącznie stypendia oraz dochody z turniejowych nagród. Teraz można liczyć, że sukces na mistrzostwach Europy w pozytywny sposób wpłynie na popularyzację tej dyscypliny w naszym kraju.

Wyniki Turnieju w Moskwie:

Faza 01

Polska v Rumunia 37:0
Polska v Belgia 19:0
Kolejność Grupy C: 1. Polska; 2. Belgia; 3. Rumunia.

Faza 02

Polska v Niemcy 33:12
Polska v Hiszpania 19:19
Kolejność Grupy F: 1. Polska; 2. Hiszpania; 3. Niemcy.

Faza 03

Polska v Rosja 5:33
Polska v Szkocja 29:14

Kolejność Grupy H: 1. Rosja; 2. Polska; 3. Szkocja.
Kolejność Mistrzostw Europy 7: 1. Rosja; 2. Polska; 3. Hiszpania; 4. Szkocja; 5. Belgia; 6. Portugalia; 7. Walia; 8. Niemcy; 9. Rumunia.

Skład reprezentacji Polski Kobiet:

01. Druzgała Julia (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
02. Jaszczyszyn Karolina (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
03. Klichowska Anna (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
04. Kłak Sandra (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
05. Kołdej Małgorzata (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
06. Maliszewska Hanna (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
07. Morus Marta (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
08. Pamięta Natalia (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
09. Panasenko Oksana (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
10. Witkowska Sylwia (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
11. Zawadzka Patrycja (Biało-Zielone Ladies Gdańsk)
12. Czumer Tamara (Legia Warszawa)
13. Lachowska Aleksandra (Legia Warszawa)
14. Nowosz Marta (Legia Warszawa)

Sztab Szkoleniowy:

Urbanowicz Janusz - trener
Stępień Tomasz - asystent trenera
Cajzer Robert - fizjoterapeuta
Kwidziński Piotr - kierownik

Polacy w stolicy Rosji - tak jak wcześniej w Lizbonie - uplasowali się na ósmej pozycji. Walkę o siódmą przegrali teraz z Portugalczykami - 0:48. Na wcześniejszym etapie niedzielnych zmagań ulegli Niemcom 5:42, a Włochom 0:43. Zarówno w Moskwie, jak i w klasyfikacji generalnej triumfowali Hiszpanie.