Euro 2020: Desygnowanie Kyliana Mbappe do rzutu karnego było błędem trenera?

Piłka nożna
Euro 2020: Desygnowanie Kyliana Mbappe do rzutu karnego było błędem trenera?
fot. PAP
Czy Kylian Mbappe powinien podejść do "jedenastki"?

Kylian Mbappe nie wykorzystał rzutu karnego w serii jedenastek, przez co reprezentacja Francji odpadła z Euro 2020 na etapie 1/8 finału. Zdaniem ekspertów Polsatu Sport piłkarz PSG od początku turnieju nie zachwycał formą i nie powinien zostać wytypowany do tak odpowiedzialnego zadania.

Poniedziałkowe mecze 1/8 finału Euro 2020 mogły podobać się nawet najbardziej wybrednym kibicom. Oba potrwały dłużej niż regulaminowe 90 minut i przebiegały w atmosferze pełnej emocji.

 

W tej sytuacji ogromną rolę odgrywali trenerzy, którzy mieli za zadanie odpowiednio ustawiać swoje zespoły. Trener Jerzy Engel szczególną uwagę zwrócił na szkoleniowców w meczu Francja - Szwajcaria.

 

- Znamienny był obrazek przed dogrywką. Szwajcarzy motywowali się wzajemnie, całkowicie skupieni z Granitem Xhaką na czele. Było widać, że są zmobilizowani. W obozie Francuzów wyglądało to nieco inaczej. Najpierw trener kłócił się z Kingsleyem Komanem, bo mimo urazu nie chciał zejść z boiska, a dodatkowo odzywał się do szkoleniowca używając brzydkich słów. Trener poszedł porozmawiać z Paulem Pogbą o tym, co się wydarzyło, a reszta była pozostawiona sama sobie. Franzuci w tak ważnym momencie mieli na głowie zupełnie inne problemy - skomentował Engel.

 

Ekspert Polsatu Sport uważa, że trener Didier Deschamps popełnił błąd, desygnując do piątej "jedenastki" Kyliana Mbappe.

 

ZOBACZ TAKŻE: EURO 2020: Mbappe przeprosił kibiców za zmarnowanego karnego

 

- Wyglądał w tym meczu bardzo słabo. Marnował, psuł, nie trafiał mimo czystych pozycji i on został desygnowany do rzutów karnych? Kiedy piłkarz ma taki dzień, jest sfrtustrowany, to nie powinno mu się na to pozwalać - podsumował.

 

Podobnego zdania był Dariusz Wdowczyk. - Wystawia się zawodników mocnych psychicznie. Musimy jednak pamiętać, że ta piątka, która wykonuje rzuty karne, może zamienić się w dziesiątkę czy jedenastkę. Mieliśmy przykład takiej sytuacji w finale Ligi Europy - ocenił Wdowczyk.

 

- Szwajcarzy mieli też rzut karny na 2:0 i go nie wykorzystali, a już wtedy mogło być po meczu. Ta bramka podłamałaby Francuzów, a jednak w trzy minuty zdołali wyjść na prowadzenie - dodał.

 

Całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem Szwajcarii dopiero po serii rzutów karnych. W ćwierćfinale podopieczni Vladimira Petkovicia zmierzą się z Hiszpanią.

 

Fragment "Cafe Euro" w załączonym materiale wideo.

 

CM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie