NHL: Tampa Bay Lightning pokonali Montreal Canadiens w pierwszym meczu finału

Tampa Bay Lightning prowadzą po pierwszym meczu finału Pucharu Stanleya

Broniący trofeum Tampa Bay Lightning pokonali u siebie Montreal Canadiens 5:1 w pierwszym meczu finału hokejowej ligi NHL. O wysokiej wygranej Lightning zadecydowała ostatnia tercja. Dwukrotnie gole strzelił w niej Nikita Kuczerow – w 43. i 52. minucie. W wynik ustalił kapitan Steven Stamkos 70 sekund przed końcem spotkania. Rywalizacja o Puchar Stanleya toczy się do czterech zwycięstw.

Kuczerow dopisał sobie do dorobku trzy punkty, bo oprócz dwóch goli miał też asystę. 28-letni Rosjanin w play-off zgromadził ich już 30 (7 bramek, 23 asysty) i osiągnął tę granicę drugi raz z rzędu. W historii play-off po 30 i więcej punktów zdobywali Wayne Gretzky (sześć razy), Mark Messier (trzy), Jari Kurri (dwa), Mario Lemieux (dwa).

Autorem pierwszego trafienia dla mistrzów NHL w poniedziałkowym spotkaniu był obrońca Erik Cernak w 7. minucie. 24-letni Słowak strzelił swojego pierwszego gola w 46. występie w sezonie pucharowym.

W 26. na 2:0 podwyższył Yanni Gourde, a tuż przed zakończeniem drugiej tercji kontaktowego gola zdobył Ben Chiarot. To także jego pierwsza bramka w karierze w play-off (w 52. meczu).

Mimo wysokiej porażki, asystent trenera Montreal Canadiens Luke Richardson znalazł coś... pozytywnego w postawie swojej drużyny.

- Pozytywne jest to, że nie zagraliśmy naszego najlepszego meczu. Wierzę, że spiszemy się lepiej w kolejnych spotkaniach.

W liczbie strzałów też zdecydowanie lepsi byli zawodnicy Tampa Bay Lightning - 27:19. W bramce gości stał jednak Carey Price, ktory po spotkaniu był mocno chwalony. To jego zasługa, że Canadiens nie przegrali dużo wyżej.

Drugi mecz odbędzie się w środę.

"Błyskawice" grają o trzeci tytuł w NHL, wcześniej zdobyły w 2004 i 2020 roku; w poprzednim sezonie w finale play off pokonały Dallas Stars 4-2.

Canadiens to z kolei najbardziej utytułowany zespół w historii NHL. Puchar Stanleya zdobywał 24 razy, lecz po raz ostatni blisko 30 lat temu - w 1993 roku.

W ostatnim ćwierćwieczu dwa razy z rzędu po mistrzostwo NHL sięgnęli tylko hokeiści Detroit Red Wings (1997 i 1998 rok) i Pittsburg Penguins (2016 i 2017).