Wimbledon: Kłopoty Rogera Federera i dramat jego rywala

Adrian Mannarino i Roger Federer

Roger Federer nie bez kłopotu przeszedł pierwszą rundę wielkoszlemowego Wimbledonu. Szwajcarski tenisista, który walczy o dziewiąty triumf w tym turnieju i poprawę własnego rekordu, awansował po tym, jak Francuz Adrian Mannarino skreczował przed rozpoczęciem piątego seta.

Rozstawiony z numerem szóstym Federer miał wyraźne problemy i po trzech setach - przy wyniku 6:4, 6:7 (3-7), 3:6 - był w dużych opałach. Słynny gracz, który w sierpniu skończy 40 lat, przejął inicjatywę w kolejnej partii. Przy prowadzeniu 4:2 pomógł mu pech rywala. Będący 41. rakietą świata Mannarino przewrócił się i uszkodził prawe kolano podczas jednej z wymian, gdy chciał szybko zmienić kierunek. Obchodzący we wtorek 33. urodziny Francuz po otrzymaniu pomocy medycznej wrócił do gry, by dokończyć tę odsłonę, którą przegrał 2:6. Potem nie zdecydował się już na kontynuację rywalizacji i do decydującego seta nie doszło.

- To okropne. Jedno zagranie może zmienić wynik meczu. Nie tak chciałbym awansować, ale czasem tak bywa. Oczywiście cieszę się, że dostanę szansę na występ w kolejnym spotkaniu. Koniec końców nasz dzisiejszy pojedynek to była wielka walka. Dobrze się przy tym bawiłem - stwierdził Szwajcar.

Poprzednio w Wimbledonie mecz otwarcia przegrał 19 lat temu. Teraz jest najstarszym tenisistą w stawce męskiego singla.

Jego kolejnym rywalem będzie następnym Francuz Richard Gasquet lub Japończyk Yuichi Sugita.

Słynny gracz z Bazylei ma w dorobku 20 tytułów wielkoszlemowych. On i Rafael Nadal są rekordzistami wszech czasów w męskim singlu pod tym względem. Hiszpan zrezygnował z występu w Londynie.

Federer, który w ubiegłym roku przeszedł dwie operacje kolana, nie ukrywa, że Wimbledon jest jego głównym celem w tym sezonie. Wycofał się niedawno w trakcie wielkoszlemowego French Open. Startem w Paryżu wrócił do wielkoszlemowej rywalizacji po 16 miesiącach przerwy.